Festivalul de colinde „Române, să fii bun!” al Diasporei românești, a avut loc la Nürnberg

Centrul Mitropolitan și Parohia „Sf. M. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg a organizat în 14-15 decembrie 2019 cea de-a patra ediție a Festivalului de Colinde al Diasporei Ortodoxe Românești, intitulată „Române, să fii bun!…”, la care au fost laureate opt coruri din Italia, Franța, Austria și Germania. Acestea au impresionat publicul interpretând colinde românești populare, bizantine, armonizate, precum și cântece de Crăciun din repertoriul internațional.

Festivalul de colinde al Diasporei românești din Europa a fost inițiat în 2016, la propunerea Mitropolitului Iosif al Europei Occidentale și Meridionale. Între timp festivalul a devenit o tradiție mult așteptată. Ediția din acest an, organizată la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, a fost intitulată „Române, să fii bun !”, după un vers din binecunoscutul „Cântec de Crăciun”.

În prima seară, sâmbătă, 14 decembrie (orele 18:00) Mitropolitul Serafim a salutat corurile venite din patru țări, mulțumindu-le pentru efortul de a participa la acest festival și a vorbit publicului despre rolul colindelor de a ne face mai buni, a ne introduce în atmosfera Crăciunului: „Colindele populare exprimă misterul întrupării lui Dumnezeu în cuvinte simple, calde, care intră la inima noastră, mai mult aș zice chiar decât cântările noastre teologice, dogmatice, pe care le completează în chip minunat”.

În continuare, în urma ordinii stabilite prin tragerea la sorți, prezentatorii, Ierom. Chiril Socaciu și Anna Herineanu, au invitat în fața spectatorilor  corurile „Plugușorul” al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din Saarbrücken (Germania), „Agapis” al Parohiei „Sf. Treime” din Villeneuve-St. Georges (Franța) „Sf. Ap. Andrei” al Parohiei cu același nume din Viena (Austria), „Sf. Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” de la Catedrala Mitropolitană din Paris (Franța), ACOR al Parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” din Strasbourg (Franța), „Armonia” al Parohiei „Nașterea Domnului” din München (Germania), „Sf. Gheorghe de la Cernica” al Parohiei omonime din Chivasso (Italia) și „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei din Nürnberg (Germania) au interpretat  un colind armonizat („Noi umblăm și colindăm…”, aranjament de Mihai Bârcă/„Praznic luminos…”, aranj. Timotei Popovici), un colind din țara de proveniență al corurilor și un colind bizantin (sau popular).

Corul „Plugușorul” al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din Saarbrücken (dirijor: Pr. Constantin Papuc)

Corul „Agapis” al Parohiei „Sf. Treime” din Villeneuve-St. Georges (dirijat de Elena Șulea)

Corul „Sf. Ap. Andrei” din Viena (dirijor Georgel Popa)

Corala „Sf. Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris (dirijor Ionuț Furtună)

Corala ACOR al Parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” din Strasbourg (dirijor: Pr. Dr. Vasile Iorgulescu)

Corul „Armonia” al Parohiei „Nașterea Domnului” din München (dirijor: Ciprian Munteanu)

Corul „Sf. Gheorghe de la Cernica” din Chivasso (dirijor: Cristina Veronica Stupu)

Corala „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei din Nürnberg (dirijor: dr. Claudiu Pătrașcu)

 

Duminică, 15 decembrie, oaspeții au cântat la Sfânta Liturghie în bisericile românești din Nürnberg, Erlangen, Bamberg, Schwabach, Ingolstadt, Regensburg și Amberg, fiind apreciați în mod deosebit de credincioșii din Franconia și Bavaria nordică, care s-au pregătit ca gazdele primitoare cu o agapă frățească.

A doua seară a festivalului a început la orele 18:00 cu apelul Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim de a susține pe doamna Camelia Smicală din Finlanda, ai cărei copii, Maria și Mihai, au fost luați abuziv de acasă de autoritățile finlandeze. După o prezentare succintă a situației lor, Mitropolitul a mai spus: „Nu putem să facem altceva decât să ne rugăm (…) Dar rugăciunea este cel mai mare sprijin pentru orice dificultate, pentru orice necaz avem, cu atât mai mult în acest caz extrem. Să rostim cu toții din inimă: «Tatăl nostru…»”.

ÎPS Serafim a îndemnat la rugăciune pentru Mihai și Maria, copiii Cameliei Smicală

După acest moment, au intrat în scenă pentru programul liber, în urma tragerii la sorți a ordinii, corurile din Villeneuve-St. Georges, München, Saarbrücken, Paris, Viena, Strasbourg, Chivasso și Nürnberg.

Corul „Agapis” al Parohiei „Sf. Treime” din Villeneuve-St. Georges (dirijat de Elena Șulea): a doua seară – programul liber

Corul „Armonia” al Parohiei „Nașterea Domnului” din München (dirijor: Ciprian Munteanu): a doua seară – programul liber

Corul „Plugușorul” al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din Saarbrücken (dirijor: Pr. Constantin Papuc): a doua seară – programul liber

Corala „Sf. Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris (dirijor Ionuț Furtună): a doua seară – programul liber

Corala „Sf. Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris (dirijor Ionuț Furtună)Noël des enfants, solist: Radu Cuceu

Corul „Sf. Ap. Andrei” din Viena (dirijor Georgel Popa): a doua seară – programul liber

Corala ACOR al Parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” din Strasbourg (dirijor Pr. Dr. Vasile Iorgulescu): a doua seară – programul liber

Corul „Sf. Gheorghe de la Cernica” din Chivasso (dirijor: Cristina Veronica Stupu): a doua seară – programul liber

Corala „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei din Nürnberg (dirijor: dr. Claudiu Pătrașcu): a doua seară – programul liber

Momentele artistice au fost de mare intensitate, corurile alternând într-o varietate surprinzătoare monodii, armonii pe patru voci și isonuri, colinde românești, germane, franțuzești, italiene, clinchete de clopoțel, acorduri de chitară, acordeon, intervenții solistice și poetice. La final, alături de Corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei, au cântat și copii de la Școala Parohială „Emaus” din Nürnberg, care a umplut de aplauze, pentru multe minute, minunata biserică din capitala Franconiei.

Corala „Sf. Mart. Brâncoveni” și corul de copii „Emaus” ale Catedralei din Nürnberg – Am plecat cu colindatul

În urma deliberării, juriul format din ÎPS Serafim (președinte), violonista Alina Marilena Abel, profesoara și dirijoarea Speranța Florea și profesoara de pian Adriana Marc au stabilit că toate corurile participante sunt câștigătoare, fiindcă au impresionat la diferite categorii artistice.

Mitropolitul Serafim a lăudat prestația deosebită a tuturor membrilor corurilor și a amintit cât de mult timp și răbdare sunt necesare pentru a cultiva frumosul colindelor și a ajunge la o calitate deosebită a interpretării, iar apoi a înmânat premiile, în ordine aleatorie. Corul „Armonia” al Parohiei „Nașterea Domnului” din München (dirijor: Ciprian Munteanu) a primit Premiul pentru personalitatea interpretativă și calitatea artistică a interpretării, corul „Plugușorul” al Parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din Saarbrücken (dirijor: Pr. Constantin Papuc) a obținut Premiul pentru carismă și originalitate în cadrul evoluției scenice, iar corul „Sf. Ap. Andrei” din Viena (dirijor Georgel Popa), a primit Premiul pentru cea mai bună interpretare a unui colind din repertoriul internațional. Corul „Agapis” al Parohiei „Sf. Treime” din Villeneuve-St. Georges (dirijat de Elena Șulea) a fost laureat cu Premiul pentru cea mai bună interpretare a unui colind folcloric și pentru respectarea specificului zonei, iar corul „Sf. Gheorghe de la Cernica” din Chivasso (dirijor: Cristina Veronica Stupu), cu Premiul pentru cea mai bună interpretare la categoria de voci egale.  Corala ACOR al Parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” din Strasbourg (dirijor: Pr. Dr. Vasile Iorgulescu) a fost răsplătită cu Premiul pentru cea mai bună interpretare a unui colind armonic și pentru cel mai frumos port popular, iar corul-gazdă, „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei din Nürnberg (dirijor: dr. Claudiu Pătrașcu), a fost răsplătit cu Premiul pentru evocarea spiritului național românesc pe pământ german. A mai fost acordată Diploma specială de promovare Corului de copii „Emaus” al Școlii parohiale din Nürnberg. Marele Premiu al Festivalului a fost acordat, în aplauzele generale, Coralei „Sf. Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris (dirijor Ionuț Furtună). În final Mitropolitul Serafim a evocat „un premiu pentru public, o mulțumire caldă”, iar apoi a rostit o rugăciune de încheiere, pentru binecuvântarea drumului celor care se întorc înapoi acasă. Alături de diplome și premii în bani, fiecare cor a primit cărți semnate de ÎPS Serafim.

ÎPS Serafim a înmânat premiile corurilor câștigătoare la diferite categorii

Agapa organizată de membrii Parohiei „Sf. Mare Mucenic Dimitrie”, care a găzduit evenimentul, s-a încheiat către miezul nopții, coriștii așteptând cea de-a cincea ediție a Festivalului de Colinde al Diasporei românești, care va avea loc la Roma, în decembrie 2020.

Ierom. Ioan Dumitru Popoiu

Foto: Diac. Dumitru Dura, Mon. Marina Muntean

Video: Zoltan Gaspar & Echipa.