Elevi ai Școlii Europene în vizită la Parohia „Buna Vestire” din München

Joi, 24 noiembrie 2022, elevii clasei a 5-a din cadrul Școlii Europene din München, au vizitat biserica parohiei românești „Buna Vestire” din capitala Bavariei. În urma unei căutări pe internet, elevii au ajuns la concluzia că biserica de lemn este cea mai frumoasă din zonă și și-au manifestat dorința de a o vizita.

 

Astfel, însoțiți de doamna profesoară Jana Hesse, copiii au petrecut trei sferturi de oră în curtea bisericii, dar mai ales în incinta acesteia. Copiii au fost întâmpinați de către pr. paroh Alexandru Nan, care le-a prezentat împărțirea unei biserici ortodoxe și le-a explicat cum s-a ajuns la existența iconostasului. Veniți din diferite țări ale lumii (Grecia, Spania, Olanda, Slovacia și Camerun), copiii s-au arătat impresionați de frumusețea bisericii. Spre finalul vizitei, pr. Alexandru le-a răspuns copiilor la întrebări legate de icoane, treptele ierarhiei etc. Copiii români (au fost doi prezenți) au aprins, la final, câteva lumânări în memoria celor adormiți.

Copiii acestei clase au plecat spre casele lor, minunându-se de acest „lemn care arată & indică spre cer” („Holz, das zum Himmel deutet”!), așa cum afirma redactorul ziarului „Süddeutsche Zeitung” într-un articol dedicat sfințirii bisericii Sf. Maria. Unii dintre ei, chiar la plecare, și-au manifestat dorința de a reveni la biserica românească de lemn cât mai curând!

Doamne, răsplătește tuturor celor care s-au nevoit la ridicarea acestei biserici, iar nouă ajută-ne să dăm mărturie, într-o lume tot mai secularizată și debusolată, despre frumusețea slavei Tale!

Articol de Pr. dr. Alexandru Nan, preluat de pe pagina de internet a Parohiei „Buna Vestire”