Ziua Națională a României sărbătorită anticipat în Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

Duminică 27 Noiembrie, după slujba Sfintei Liturghii, în biserica Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena a avut loc un moment festiv prin care s-a marcat momentul Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918.

 

Copiii Școlii Parohiale și Corala bisericii, îmbrăcați în porturi tradiționale, au pregătit un moment artistic deosebit, prin care au dorit nu doar să aducă aminte de un sublim moment din istoria României, ci să sădească în suflete sentimente de dragoste şi respect pentru limba română, ţara noastră, poporul român, strămoșii noştri, pentru obiceiurile şi tradiţiile strămoşeşti, pentru istoria şi eroii noştri care au luptat pentru împlinirea marelui ideal al Unirii.

În prezența reprezentanților Ambasadei României la Viena, a atașaților acreditați ai Ministerului Apărării și de Interne, ai Consulatului, a viceprimarului sectorului 11, a multor medici români care activează în Viena și a sute de credincioși, a fost intonat imnul țării de către corul adulților și al copiilor.

Rugăciunea de Te Deum a dus spre cer mulțumirea noastră pentru marele dar al Unirii într-un singur Stat.

Au urmat alternativ poezii patriotice rostite de copii si cântări patriotice intonate de corul copiilor, corala bisericii și oaspetele nostru, îndrăgita cântăreață Maria Coman, în duet cu diac. Alin Buliga: „Astăzi fraților români”, „Se aude glas peste Carpaţi”, Balada lui Iancu, „Ștefan, Ștefan Domn cel Mare”, „Sus inima, români” și tradiționalul „La mulți ani!”

Steagurile fluturate de copii, îmbrăcămintea tradițională, solemnitatea imnului si patriotismul poeziilor și a cântărilor ne-au umplut sufletele de dragoste față de neamul nostru și ne-au arătat încă o dată cât de datori suntem să ne ridicăm la acea simțire înaltă, care a însuflețit pe bravii noștri înaintași ce ne-au lăsat o scumpa moștenire: România Întregită!

În Sala Parohială a Bisericii a fost prezentată o expoziție de îmbrăcăminte tradițională din diferite zone ale țării, credincioșii au putut degusta cozonac și vin, iar copiii câte o felie dintr-un tort de post al Unirii primit prin grija magazinului Roua.

Aducem mulțumiri celor care au făcut posibilă această frumoasă sărbătoare: prof. Nicoleta Liche, pedag. Carmen Șereș diac. prof. dr. Theodore Coresi, copiilor, părinților și voluntarilor; Trinitas TV și Radio Trinitas pentru prezență și mediatizare; D-nei Maria Mikhail și Restaurantului Dolce Vita pentru susținere; Departamentul pentru Românii de Pretutindeni pentru finanțarea ce a făcut posibil ca 80 de copii să participe în porturi și accesorii tradiționale.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.