Emisiunea de radio „Români de lângă români” în Germania

În perioada 10-15 septembrie, Mitropolia noastră a găzduit pe d-l. Victor Stoica, trimisul special la postului de Radio Trinitas al Patriarhiei Române, sosit în Germania pentru a efectua interviuri pentru o nouă emisiune, intitulată “Români de lângă Români”, finanțată de Patriarhia Română și Ministerul Afacerilor Externe și dedicată românilor din diaspora.

 Potrivit proiectului, d-l. Stoica a intervievat clerici și credincioși români din mai multe comunități din Germania (Nürnberg, Mannheim, Stuttgart, München), precum și reprezentanți ai autorităților germane, urmând ca interviurile să fie prelucrate în studio și transmise în cadrul emisiunii, care se difuzează zilnic începând cu orele 12:40.  

Această rubrică poate fi ascultată și în afara programului obișnuit, accesând site-ul Radioului Trinitas, la secțiunea „emisiuni”.