Sărbătoarea Înălţării Sfintei Cruci la Parohia din Bonn

Consultări cu privire la proiectul  construirii unei biserici pentru comunitatea ortodoxă română din Bonn

Sâmbătă, 13 septembrie a.c., Consulatul General al României de la Bonn a găzduit o serie de consultări cu privire la redemararea proiectului zidirii unei biserici pentru comunitatea ortodoxă română din Bonn. La discuţii au luat parte, din partea Bisericii Ortodoxe Române, ÎPS Părinte Serafim, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord şi PC Sa Pr. Cătălin Preda, noul paroh al comunităţii ortodoxe române din Bonn. Din partea autorităţilor statului român, au participat la discuţii: D-l Cătălin Ţârlea, Ministru Consilier în cadrul Ministerului Afacerilor Externe, D-l Victor Opaschi, Secretar de Stat în cadrul Secretariatului de Stat pentru Culte şi D-l Andrei Ungar, Consilier al Secretariatului de Stat. Gazda discuţiilor a fost Excelenţa Sa, D-l. Mihai Botorog, Consul General al României la Bonn. Consultările au sondat opţiunile tehnice care ar putea permite ca proiectul zidirii unei biserici ortodoxe, o dorinţă mai veche a comunităţii româneşti din Bonn, să devină realitate. 

Duminică, 14 septembrie, de praznicul Înălţării Sfintei Cruci, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Serafim a slujit Sfânta Liturghie în mijlocul comunităţii româneşti de la Bonn. În cuvântul de învăţătură, Părintele Mitropolit a descris iubirea jertfelnică, autentică, care se deosebeşte de patimile egoiste sau pragmatismul care reclamă pe nedrept şi cu superficialitate numele de „iubire”. Iubirea adevărată este iubirea graţie căreia Domnul nostru Iisus Hristos a acceptat să fie răstignit pentru noi şi al cărei simbol rămâne Sf. Cruce. În încheiere, Înaltpreasfinţia Sa a ţinut să mulţumească tuturor susţinătorilor proiectului zidirii unui locaş de cult pentru parohia din Bonn şi mai ales D-lui Consul General Mihai Botorog, prezent la slujbă, căruia, în semn de mulţumire din partea comunităţii româneşti, i-a dăruit o icoană reprezentând Răstignirea Domnului. 

Diac. Dr. Alexandru Roșu

Foto: Nicolae Marțian