Eroii neamului, pomeniți în cimitirele militare din Austria și Germania

Joi, 6 iunie, a fost prăznuită Înălțarea Domnului. Totodată, Biserica noastră sărbătorește la aceeași dată și Ziua Eroilor, tradiție începută la sfârșitul Primului Război Mondial. Cu această ocazie, în mai multe parohii românești din Germania (Crailsheim, Ingolstadt și Münster) și Austria (Viena și St. Pölten) au fost cinstiți eroii neamului care și-au aflat odihna de veci departe de țară, în cele două mari războaie ale secolului XX.

După Sfânta Liturghie praznicală, credincioșii de la Parohia Sf. Ap. Andrei” din Viena au participat, împreună cu PC Pr. Dr. Vicar Nicolae Dura și PC Pr. Emanuel Nuțu, la o slujbă de pomenire a soldaţilor români căzuţi în Primul Război Mondial şi îngropaţi în Cimitirul Central din Viena, grupa 68 A. A participat şi o delegaţie a Ambasadei Române din Viena condusă de Excelenţă Sa Dl. Ambasador Bogdan Mazuru şi un delegat al Asociaţiei Crucea Neagră Austriacă.
Și credincioșii de la St. Pölten, împreună cu preotul paroh, părintele Cătălin Soare, au participat marți, 11 iunie, la slujbe comemorative în cimitirele din Zwentendorf/Donau („Rumänischer Soldatenfriedhof”), unde își dorm somnul de veci 155 de soldați, respectiv în Tulln/Donau (Stadtfriedhof), unde sunt identificate 46 de morminte de soldați români.

Și în Germania au fost pomeniți soldații români, prizonieri din Primul Război Mondial, care și-au găsit sfârșitul în urma condițiilor aspre de detenție, în cimitirul din Dülmen, în apropiere de orașul universitar Münster. Aici părintele Dimitrie Ursache și diac. dr. Anton Andronic au amintit, la slujba Parastasului, numele celor 44 de soldați români, iar la Crailsheim, părintele Daniel Simionescu a pomenit pe cei cinci soldați români din cimitirul orașului. În cimitirul militar din Ingolstadt, vechiul oraș din centrul Bavariei, pe lângă soldați ruși și sârbi din Primul Război Mondial, sunt îngropați 66 de ostași români.

În jur de 3500 de soldaţi români din Primul Război Mondial sunt înmormântaţi în mai multe cimitire militare din Germania, precum Zwickau (134), Weil am Rhein (53), Mannheim (64), Worms (168), Ulm (99), Fürstenfeldbruck (29), München/Waldfriedhof (12), Neumarkt/Oberpfalz (18), Schwabstadl (40), Nürnberg (15), Amberg, Schönau an der Königsee, Bayreuth, Dillingen, Düsseldorf, Heilbronn, Minden, Freiburg, Rastatt, Reutlingen, Stuttgart, Tauberbischofsheim, Weil am Rhein ș.a.

În Diaspora, comemorarea anuală cea mai însemnată a eroilor români are loc la cimitirul din Soultzmatt, situat în Alsacia (vestul Franței). Și în acest an, la fel ca în anii trecuți, slujba de pomenire va avea loc în ajunul Rusaliilor, sâmbătă 15 iunie, fiind săvârșită de ÎPS Iosif, Mitropolitul ortodox român al Europei Occidentale și Meridionale, împreună cu PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei ortodoxe române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, cu participarea a numeroși preoți și credincioși români din Franța și Germania și a asociației ATORG a tinerilor români din Germania.

La praznicul Înălţării Domnului din 1920 a avut loc pentru prima dată comemorarea eroilor români căzuți în Războiul de Independență (1877-1878) și Primul Război Mondial (1914-1919), iar tradiția a continuat până la instaurarea regimului comunist în 1947. După Revoluție, această tradiție a fost consfinţită prin alte două hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 şi 2001. Totodată, Legea 379/200, privind regimul mormintelor şi operelor comemorative de război a proclamat sărbătoarea Înălțării Domnului ca Ziua Eroilor români din toate timpurile.