Eveniment cultural la Düsseldorf: comemorarea Regelui Carol I al României

Luni, 15 septembrie 2014, primarul general al oraşului Düsseldorf, domnul Thomas Geisel, a primit vizita delegaţiei române prezentă la festivităţile organizate de Asociaţia culturală româno-germană „Atheneum” din Düsseldorf cu ocazia comemorării a 100 de ani de la moartea regelui Carol I al României. Din delegaţie au făcut parte alături de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, secretarul de stat pentru culte, domnul Victor Opaschi, prinţul Nicolae al României, domnul Mihai Botorog, consulul general al României la Bonn,  doamna Livia Grama Medilanski, preşedinţa Asociaţiei Atheneum împreună cu numeroşi alţi membri, precum şi părintele protopop Iosif-Cristian Rădulescu.

Ziua de luni s-a încheiat cu o seară culturală  la castelul Dyck realizată cu sprijinul Cameretei Regale aflate sub înaltul patronaj al Alteţei Sale Regale Principele Radu al României precum şi cu sprijinul duetului de violoncel prezentat de Cătălin Ilea şi Constantin Siepermann, seară la care au participat invitaţi din mai multe ţări.

Evenimentul comemorării s-a încheiat marţi, 16 septembrie 2014, cu seara dedicată memoriei regelui Carol I, desfăşurată la Muzeul Goethe din Düsseldorf.

Într-un interviu acordat postului TVR Internaţional Înaltpreasfinţia Sa şi-a exprimat bucuria că există astfel de evenimente care pun în valoare relaţiile culturale germano-române şi a apreciat în mod deosebit eforturile doamnei Livia Grama Medilanski de crea punţi de legătură între cele două culturi, succesul Asociaţiei Atheneum din Düsseldorf constituind un impuls pentru toate comunităţile româneşti din Germania spre asumarea aceluiaşi rol.