Sărbătoarea hramului Centrului Bisericesc din München

ştire preluată de pe site-ul Centrului Bisericesc din München

Duminică, 21 septembrie, Centrul Bisericesc din München şi-a sărbătorit în mod festiv hramul, Sf. Siluan Atonitul. Cuviosul Siluan a fost ales ca ocrotitor al Centrului pentru modelul său exemplar de dăruire şi stăruinţă în slujirea lui Dumnezeu şi pentru iubirea şi rugăciunea lui pentru mântuirea tuturor oamenilor.

 Sfânta Liturghie arhierească, ţinută în biserica Alte Haidhauser Kirche,  i-a avut în frunte pe Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord şi pe Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, înconjuraţi de un sobor de preoţi din München şi alte oraşe (Augsburg, Nürnberg, Rosenheim, Schwäbisch Gmünd, Traunreut), veniţi împreună cu credincioşi pentru a spori frumuseţea prăznuirii şi bucuria comuniunii.

În cadrul Sfintei Liturghii s-au adresat rugăciuni de mulţumire lui Dumnezeu pentru toate darurile primite, precum şi pentru binecuvântarea de a fi cumpărat terenul pentru viitorul Aşezământ Bisericesc a cărui construcţie este preconizat să înceapă în mai-iunie 2015.

Bucuria comuniunii cu Hristos şi cu semenii din Sfânta Liturghie a fost continuată în cadrul agapei organizate de comunitatea parohială. În timpul acesteia, în semn de recunoştinţă şi preţuire, s-au acordat „Gramate Mitropolitane” credincioşilor care au donat cel puţin o unitate de teren pentru construcţia Aşezământului Bisericesc şi s-a făcut o prezentare a planurilor arhitectonice ale aşezământului care urmează a fi construit. Atât copiii cât şi tinerii din comunitate au prezentat câte o piesă de teatru cu conţinut creştin, spre bucuria şi încântarea tuturor celor prezenţi. S-a putut constata încă o dată adevărul cuvintelor psalmistului David: „Bine este să fie fraţii împreună!”