Eveniment cultural la Düsseldorf

Vineri, 17 mai 2024, Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime” și „Sf. Ier. Nicolae” din Düsseldorf împreună cu Asociația Profesorilor Români din NRW au organizat evenimentul lansării volumului de poezii „Plasa de siguranță” al poetului și filozofului dr. Valică Mihuleac.
Evenimentul a debutat cu un cuvânt de bun venit al părintelui protoiereu dr. Iosif Cristian Rădulescu și al doamnei Simona Ilea Pop, adresat atât poetului Valică Mihuleac cât și iubitorilor de cultură prezenți, printre care s-a aflat și părintele protoiereu Radu Constantin Miron, președintele Cercului de Lucru al Bisericilor Creștine din Germania.
După o deosebită introducere în istoria apariției volumului de poezie „Plasa de siguranță” și după o excepțională analiză a provocărilor pe care le trăiește cultura în aceste timpuri, consumerismul și supratehnologizarea vieții cotidiene fiind unele dintre ele, poetul Valică Mihuleac a recitat câteva din poeziile sale, creând o atmosferă lirică încărcată de duhul poeziilor sale.
Distinsul scriitor a reușit să țină participanții în bucuria limbajului poetic și să le mijlocească reîntâlnirea cu frumusețea lirismului românesc.
La finalul întâlnirii fiecare participant a primit în dar volumul de poezii și a avut invitația de a participa la o recepție organizată în cinstea acestui eveniment.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Românești din Düsseldorf