Daruri de la Osnabrück pentru familii nevoiașe din județele Vrancea, Bacău și Olt

Pe parcursul mai multor duminici din Postul Mare, credincioșii din parohia „Sf. Teodosie de la Brazi” din Osnabrück, în frunte cu parohul locului, părintele Bogdan Ionel Ilie, au continuat tradiția de a organiza  colecte de bani și îmbrăcăminte, înțelegând că bucuria Sărbătorii Învierii Domnului nu poate fi pe deplin simțită fără a aduce un zâmbet pe chipul celor aflați în nevoie. Astfel, la apelul preotului, credincioșii au organizat o colectă în bani, suma strânsă fiind trimisă la preoții  Horațiu Cristiades, parohul Bisericii din Nereju Mic din județul Vrancea, respectiv Valentin Bălănescu, parohul Bisericii din Șerbăneștii de Jos din județul Olt, care s-au îngrijit astfel ca mai mulți oameni nevoiași să primească pachete consistente pentru masa pascală, dar și produse de îngrijire pentru câțiva bolnav imobilizați la pat. La aceasta s-a mai adăugat și o colectă de produse alimentare care au ajuns în parohia Drăgugești din apropiere de Onești (jud. Bacău), unde părintele paroh Iulian Bodea s-a îngrijit ca ele să ajungă acolo unde era nevoie.

În cadrul anului omagial dedicat de Biserica Ortodoxă Română pastorației și îngrijirii bolnavilor, iată că legăturile de înfrățire a parohiilor din țară cu cele de peste hotare dau roade în continuare. Astfel, prin buna colaborare a părintelui Ilie Bogdan de la Parohia «Sf. Teodosie de la Brazi» din Osnabrück, Germania, cu parohia noastră, am reușit și anul acesta să aducem, după măsura posibilităților, bucurie în sufletele bătrânilor, ceva mai încercați de soartă din parohia noastă. Am avut un mare sprijin din partea dumneavoastră și acum la fel precum ați mai reușit în multe alte rânduri. Vă suntem profund recunoscători atât sfinției voastre cât și celor din parohia pe care o păstoriți pentru jertfa ce ați făcut-o și  rugăm pe bunul Dumnezeu să vă socotească osteneala în vistieriile Sale cele veșnice! Hristos a Înviat! ”, a transmis părintele Cristiades.

Darurile au fost împărțite in Săptămâna Patimilor și au adus cu atât mai multă bucurie în inimile și în casele celor care le-au primit, fiind împărțite de copiii din parohie, făcând o punte între generații, și ei la rândul lor conștientizând că lumea virtuală în care își petrec o parte din timp este total diferită de realitate. „Chiar dacă nu se cunosc personal, iată că prin intermediul Bisericii, care s-a dovedit încă o dată a fi cu adevărat Familia Românilor de pretutindeni, și „Mama Neamului Românesc” așa cum o numea poetul nepereche, credincioșii români stabiliți în Germania au putut face o faptă bună acum, de sărbători, celor din țară care poate, deși sunt mai puțin avuți, totuși răsplata lor se face și cu rugăciunea ca Dumnezeu să le dea sănătate și putere binefăcatorilor lor‟, a transmis părintele Bogdan Ilie.

De aproape 9  ani, credincioșii din Parohia „Sf. Teodosie de la Brazi‟ din Germania se mobilizează pentru a-i ajuta pe bătrânii și copiii neajutorați din România, mai ales în preajma sărbătorilor de iarnă și a celor pascale.