Examen pentru cântăreții bisericești la Centrul Mitropolitan

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Serafim, Departamentul Liturgic al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord a examinat și atestat în ziua de sâmbătă, 15 februarie 2014, aptitudinile muzicale ale participanților la primul curs de cântăreți bisericești organizat în ultimul an la Centrul Mitropolitan din Nürnberg.

 Primul curs de cântăreți bisericești a avut loc la Centrul eparhial din Nürnberg, desfășurându-se pe durata a 6 luni (noiembrie 2012- octombrie 2013), la acesta fiind înscriși 16 cursanți de la diferite parohii românești din Germania.

Conducătorul cursului, PC Pr. Constantin Papuc de la Saarbrücken, a propus o parte de studiu teoretic, urmată de pregătirea practică. 

Pentru partea teoretică s-a prevăzut un studiu la distanță, prin intermediul unei platforme online, care a însumat 12 ore de studiu. Tematicile acestei prime părți au fost: cunoaşterea trecutului istoric al cântării bisericeşti, dezvoltarea însuşirilor de interpretare şi înţelegere a muzicii bisericeşti, aprofundarea cunoştinţelor muzicale în vederea însuşirii cântărilor bisericeşti, însuşirea cunoştinţelor pedagogice şi muzicale în vederea învăţării credincioşilor cântările necesare cultului, pregătirea muzicală practică necesară unui cântăreţ sau dirijor de cor bisericesc, însuşirea cunoştinţelor de tipic bisericesc (rânduiala Sfintei Liturghii).

Partea practică, pentru care au fost prevăzute un număr de 60 de ore, a fost împărţită în 6 întâlniri a câte două zile (vineri şi sâmbătă), o dată pe lună. În cadrul acestor întâlniri la Mitropolie, cursanții au putut învăța cântările Sfintei Liturghii la Duminici, antifoane și axioane speciale, precum și alte cântări bisericești.

Examinarea cunoștințelor acumulate a avut loc tot la sediul mitropolitan din Nürnberg. Comisia de examinare, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Serafim, a evaluat și notat performanțele cursanților, cei mai buni 11 – care au obținut note mai mari de 8,50 – primind certificatele de cântăreți bisericești, care atestă faptul că sunt apţi pentru a conduce o strană la Sfânta Liturghie.
Al doilea curs pentru cântăreți bisericești, care va avea ca temă principală Vecernia și Utrenia, va începe în a doua jumătate a anului 2014, iar înscrierile vor avea loc până în luna martie. Cei interesați se pot adresa PC Părinte Constantin Papuc (Mobil: {+49} (0) 1578 / 407 38 16; E-mail: pr.constantinpapuc@yahoo.com)