16.02.2014 – Duminica Fiului Risipitor la Catedrala din Nürnberg

 În Duminica Fiului Risipitor (16 februarie 2014), Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim a săvârșit Sf. Liturghie la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg, în cadrul căreia a hirotonit întru diacon pe teologul și medicul psihiatru Alexandru Ulea din Plauen, pe seama parohiei românești din Leipzig.

 În predica duminicală, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre grija pe care părinții sunt datori a o avea pentru copii, care nu sunt doar viitorul, ci și prezentul Bisericii. Copiii trebuie să învețe de mici de la părinții lor rugăciunile și modul de viață creștinesc, pentru a fi mai aproape de Dumnezeu. Despre importanța smereniei în familia creștină, Înaltpreasfinția Sa a spus că: ”este temelia vieții noastre creștine, temelia tuturor virtuților […]. Totul se zidește pe smerenie. Degeaba te rogi și ești mândru; mândria face ca rugăciunea să nu fie primită  […] putem să postim, să facem milostenie, dar cu toate acestea să ne mândrim şi astfel să pierdem roada virtuţilor. Toată osteneala pentru credință, pentru sufletul nostru și pentru mântuirea noastră, câștigarea Împărăției Cerurilor se fondează pe smerenie. Dacă nu avem smerenie, nu avem nimic...” Referindu-se la pilda citită în Evanghelia zilei (Luca 15,11-32), a accentuat durerea tatălui atât pentru fiul cel risipitor, cât și pentru cel rămas acasă, dar care a rămas departe de înțelegerea dragostei. Cu atât mai mult Dumnezeu, a continuat ÎPS Sa: ”…Care este Tatăl nostru, al tuturor celor șapte miliarde de oameni din lumea aceasta și toți suntem fii risipitori, în sensul că toți risipim bogăția și darurile pe care Dumnezeu ni le-a dat prin nașterea noastră, prin creșterea noastră. Dumnezeu ne dă tuturor daruri, calități multe, putere de viață, să lucrăm și să ne câștigăm pâinea cea de toate zilele  – dar noi ce facem cu darurile lui Dumnezeu?”

După Sf. Liturghie, Parohia din Nürnberg a organizat o agapă, urmată de o prezentare video a Grupei duminicale a copiilor, cu principalele evenimente organizate în ultimul an.