Coruri din München și Viena au participat la a V-a ediție a Festivalului Internațional de Colinde al Diasporei românești

În 1-3 decembrie 2023 Episcopia Ortodoxă Română a Italiei a organizat, la Centrul Mariapoli din localitatea Castel Gandolfo, nu departe de Roma, cea de-a cincea ediție a Festivalului Internațional de Colinde și cântece patriotice. Evenimentul dedicat corurilor parohiale din Diaspora românească, a fost sprijinit financiar de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

Această ediție a festivalului, a doua care are loc în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, după cea de la Torino din anul 2017, a fost organizată cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Italiei și a reunit 11 coruri din Austria, Irlanda, Franța, Germania și Italia, cu peste 300 de participanți. Din Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului au participat Corul „Sfântul Voievod Ștefan Cel Mare”  din Viena, Corul „Agapia”  al Parohiei „Buna Vestire” din München și Corul „Armonia” al Parohiei „Nașterea Domnului” din München.

Potrivit site-ul Theofania al Episcopiei Italiei, „Festivalul este un manifest pentru reprezentarea culturii românești și promovarea imaginii României în spațiul european, care, totodată, oferă un semn de apreciere și încurajare coralelor participante, păstrând vie flacăra spiritualității românești în străinătate”.

Vineri, 1 decembrie, după slujba de binecuvântare și intonarea Imnului Național al României, cu ocazia Zilei Naționale, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a adresat un cuvânt de bun venit tuturor participanților.

În partea întâi a festivalului, care a avut loc sâmbătă, 2 decembrie 2023, în prezența Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, corurile au prezentat un repertoriu muzical format dintr-o piesă patriotică, una populară și una religioasă. La eveniment a participant și o delegație a Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, condusă de Domnul Secretar de stat Gheorghe-Florin Cârciu.

Duminică, 3 decembrie 2023, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească  la „Centro Mariapoli”, cu participarea celor peste 300 de coriști participanți la Festivalului Internațional de Colinde. Preasfinția Sa a adresat participanților un cuvânt de învățătură la Evanghelia zilei (Vindecarea orbului din Ierihon, Luca 18, 35-43), subliniind faptul că schimbarea tainică a gândului celui care, orb fiind, în loc de milostenie lumească, cere Domnului să vadă din nou, trebuie să fie o schimbare tainică a gândului nostru, înlocuind cele trupești, cu cele duhovnicești, lăsând deoparte inima de piatră a noastră și primind, în schimb, inima plină de iubire a lui Dumnezeu.

Duminică seara a avut loc partea a doua a festivalului, unde corurile înscrise au prezentat un repertoriu muzical de colinde.

La final, osteneala colindătorilor și a corurilor a fost răsplătită de către organizatori, prin Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, care a conferit premii de participare și de apreciere corurilor înscrise la festival, la diferitele secțiuni ale acestuia. Corul „Agapia”  al Parohiei „Buna Vestire” din München, dirijat de părintele diacon Adrian Sandu, a fost distins cu Premiul „Sara de Crăciun” pentru culoare și omogenitate corală, iar Corul „Armonia” al Parohiei „Nașterea Domnului” din München, dirijat de teologul Ciprian Munteanu, a primit Premiul „Țara mea de dor” pentru cea mai bună interpretare a unui cântec patriotic românesc. Premiul „Glasul rugăciunii” pentru cea mai bună interpretare a unui cântec religios a fost acordat Corul „Sfântul Voievod Ștefan Cel Mare”  al parohie omonime din Viena, dirijat de părintele diacon Theodore Coresi.

A șasea ediție a Festivalului se va desfășura în decembrie 2024 la Iași.

Știre și imagini preluate de pe pagina de internet Theofania a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei