Coruri din Nürnberg, Saarbrücken și Viena au participat la primul festival de colinde al Diasporei românești, la Paris

 În 10-11 decembrie a.c. a avut loc, la Catedrala mitropolitană din Paris, festivalul-concurs de colinde „Asta-i sara, sara mare”, organizat de Departamentul cultural al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale și de asociațiile „Nepsis” și „Lieux possibles”, cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Iosif.

 La această primă ediție a festivalului au răspuns invitației șapte grupuri corale parohiale, trei din Franța (Montreuil, Villeneuve-Saint-Georges și Paris-Catedrala mitropolitană), unul din Italia (parohia Torino), două din Germania (Saarbrücken și Nürnberg) și unul din Austria (Viena). Festivalul-concurs, transmis în direct pe canalul Youtube Apostolia TV al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale, s-a constituit din două părți: sâmbătă seara a avut loc interpretarea unui program impus, cuprinzând un colind armonizat („Vine Crăciunu‘ pe sară, arm. Nicolae Ursu), un colind bizantin și unul din tradiția țării din care provine corul, iar duminică seara coralele au interpretat, la alegere, alte colinde.

https://www.youtube.com/watch?v=</span><span style="line-height: 1.3em;">zFSkUrOTesQ

În încheierea programului de sâmbătă, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Iosif a apreciat calitatea deosebită a interpretării colindelor, precum și frumoasa diversitate prezentată de cele șapte corale. Audiența, formată în principal din credincioși români din Paris, a apreciat, de asemenea, prin aplauze îndelungate virtuozitatea coriștilor. ÎPS Sa și-a exprimat nădejdea ca în viitor atât numărul participanților, cât și diversitatea interpretărilor va face cât mai cunoscută această sărbătoare a Diasporei românești. Credincioșii s-au bucurat și a doua zi, la Sfânta Liturghie, de cântarea bisericească a corurilor venite de departe, care au fost repartizate la diferite parohii pariziene.

 https://www.youtube.com/watch?v=</span>ESrwy4Lhn9Q<span style="line-height: 1.3em;">

Duminică seara, după interpretarea programului liber, doamna Viorica Cortez, președintele juriului, a premiat laureații concursului. Corul parohiei din Torino I a obținut premiul I, urmat de corala Parohiei din Viena (premiul II), iar coralele „Sf. Mart. Brâncoveni” a Catedralei mitropolitane din Nürnberg și„Plugușorul” a Parohiei din Saarbrücken au obținut premiul III.

Toți participanții s-au bucurat de-a lungul zilelor festivalului atât de aprecierea călduroasă a gazdelor, de întâlnirea cu comunitățile românești pariziene, cât și de vizitarea capitalei Franței, întorcându-se acasă cu bucuria magilor care s-au închinat Domnului cu daruri de mare preț.

 

Pr. Ioan Popoiu