Colindători din Tübingen și Passau, la Centrul Mitropolitan

 Vineri, 9 dembrie 2016, la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg au sosit primii colindători, care au vestit bucuria Nașterii Domnului în ieslea din Betleem. Vestitorii din Tübingen și Passau au fost primiți cu bucurie de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și de numeroși credincioși.

 

 Vineri, la orele serii, în Catedrala Mitropolitană din Nürnberg s-a săvârșit ca de obicei Taina Sf. Maslu. Mitropolitul Serafim a slujit înconjurat de un sobor format din preoții slujitori de la Catedrală și părintele Nicolae Tănase de la Valea Plopului. După săvârșirea Sfintei Taine, IPS Serafim l-a prezentat credincioșilor prezenți pe părintele Nicolae, care depune o muncă deosebită în apărarea vieții și promovarea valorilor creștine ale familiei.  

 La final, credincioșii prezenți s-au bucurat de un frumos program de colinde susținut de două grupuri venite de la Tübingen și Passau. Grupul de colindători de la Tübingen, condus de PC Pr. Dr. Nicolae Gilla protopopul landului Baden-Württemberg, și-a format deja o tradiție în a colinda în preajma Crăciunului atât credincioșii propriei parohii, cât și alte comunități românești din Germania. Grupul de colindători de la Passau a fost format din câțiva tineri, condus de teologul Ioan Jidveian, care va fi hirotonit în curând ca preot pe seama tinerei comunități din răsăritul Germaniei.

Părintele Mitropolit le-a mulțumit colindătorilor pentru momentul emoționant creat de armonia colindelor, care au umplut sufletele celor prezenți de bucurie. Fiecare dintre cei care au colindat au primit câte un dar din partea gazdelor și au fost invitați la o scurtă agapă.