Festivalul de colinde „Hristos se naște, slăviți-L!” a avut loc la Negrești (jud. Vaslui)

 Ediția a VIII-a a Festivalului de colinde „Hristos se naște, slăviți-L!” a avut loc la Școala Gimnazială „Mihai David” din Negrești (jud. Vaslui), cu binecuvântarea și sprijinul ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și al Mitropoliei noastre, care desfășoară în această regiune programul filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”. La sărbătoare au participat grupuri vocale din Negrești și din împrejurimi.

 Festivalul a fost organizat că în fiecare an cu sprijinul Mitropoliei ortodoxe române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Inițiatorii și organizatorii acestui proiect cultural sunt doamna profesoară Doinița Mihai și părintele Ioan Cucu de la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din Negrești, care coordonează împreună, în zona Negrești, și programul filantropic destinat copiilor și familiilor aflate în dificultate, intitulat „Burse pentru copii săraci din Moldova”.

La festivalul de colinde au participat copii, părinți, profesori. Reporterul Daniel Tanasuc de la ziarul local Viața Nouă notează într-un articol dedicat evenimentului că, la acesta „s-au adunat cu mic, cu mare în jurul bradului colindătorii cu speranța că Raza Dumnezeiască le va lumina gândurile, iar inimile tuturor vor deveni torțe arzătoare ale veseliei. Evenimentul s-a bucurat de o largă participare a copiilor implicați în proiect, dar și a altor copii, care au venit cu drag să colinde, copii, părinți, bunici, elevi și profesori, cu toții bucurându-se de acest moment frumos, înălțător, în care Mântuitorul Iisus Mântuitorul a fost slăvit prin colinde”.

La încheierea concertului de colinde, cei aproximativ 300 de copii implicați în realizarea festivalului au primit daruri de Crăciun și și-au exprimat recunoștința față de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și credincioșii români din țările Europei Centrale. „Darurile primite au adus zâmbete si lacrimi de bucurie pe chipul lor”, a declarat doamna profesoară Mihai Doinița, coordonatoarea proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova” în zona Negrești.

Sursa/Foto: ziarul Vremea Nouă

Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord susține în orașul Negrești și înprejurimi, începând din 2013 programul de ajutorare „Burse pentru copii săraci din Moldova”. Prin intermediul acestui program, la această data primesc lunar o bursă de 30 Euro un număr de 300 de copii din judeţul Vaslui, la care se adaugă alți 100 de copii în județul Botoşani. De asemenea, la Negrești, 30 de copii beneficiază de o masă gratuită la cantina liceului „Nicolae Iorga”. Aici puteți  citi scrisori de la coordonatorii și beneficiarii derularea proiectului.

Mulțumim tuturor celor care sprijină lunar sau ocazional copiii bursieri din Moldova, prin donațiile lor!