Folclorul românesc promovat la Saarbrücken

Pr. Constantin Papuc, Saarbrücken

Corul „Plugușorul” al parohiei Nașterea Maicii Domnului din Saarbrücken, dirijat de părintele paroh Constantin Papuc a fost invitat să reprezinte comunitatea românească în cadrul unui festival internațional de muzică folclorică, organizat la sfârșitul lunii aprilie de primăria orașului Saarbrücken.

Festivalul face parte din proiectul „Singbar international”, susținut și finanțat de către statul german în cadrul inițiativei „Promovarea toleranței și consolidarea competențelor”, având drept motto cuvintele muzicianului  Yehudi Mehudin, discipolul lui George Enescu: „Cântecul este limba natală a tuturor oamenilor”

Concertul a avut loc vineri, 24 aprilie, începând cu orele 19:30, în sala de festivități a primăriei orațului Saarbrücken. Acesta are ca idee de bază adunarea folclorului internațional ce se regăsește pe teritoriul landului Saar și prin prezentarea publicului larg să se contribuie la o percepție mai bună la ceea ce înseamnă „străinii” din Saarland.

Acest concert, la care au participat 4 coruri, 2 formații instrumentale cât și un solist instrumental, este primul de asemenea amploare din cadrul proiectului „Singbar international”, promovat în Saarland.

Știre referitoare la concert, difuzată de postul de televiziune Trinitas al Patriarhiei Române