Fundația medicală Providența Iași a primit două ambulanțe de la Crucea Roșie din Bavaria

Articol de Flavius Popa, www.doxologia.ro

Două ambulanțe au fost dăruite Fundației medicale Providența din Iași de către Crucea Roșie din Bavaria. Cele două autospeciale medicale au fost binecuvântate luni, 19 august 2019, de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Fundația medicală Providența din Iași a Mitropoliei Moldovei și Bucovinei a primit două ambulanțe oferite de către Crucea Roșie Bavaria-Germania. Această donație a fost posibilă ca urmare a colaborării dintre reprezentanții Bisericii Ortodoxe Române din Germania și Crucea Roșie Bavaria. Cele două autospeciale sanitare au ajuns la Iași și au fost binecuvântate în cadrul unei slujbe oficiate de IPS Mitropolit Teofan și IPS Mitropolit Serafim. La eveniment au participat membrii bavarezi de la Crucea Roșie dar și reprezentanți ai Spitalului și Policlinicii Providența. După slujba de sfințire, cei prezenți au mers în Sala „Sinaxar” din cadrul Muzeului Mitropolitan unde au fost rostite câteva discursuri și au fost vizionate câteva clipuri de prezentare. De asemenea, în cadrul acestui eveniment au fost acordate câteva distincții.

În cuvântul de mulțumire, Părintele Mitropolit Teofan a arătat că după o pauză de activitate în domeniul medical, Biserica a revenit dupa 1990 în spațiul asistenței medicale iar la inițiative PS Patriarh Daniel, a apărut Spitalul Providența: „În demersul pentru intrare în normalitate după 1990 se înscrie și inițiativa Părintelui Patriarh Daniel de înființare a unei policlinici și a Spitalului Providența. Ulterior, s-a adăugat și Fundația Providența pentru a răspunde mai consecvent cazurilor sociale. S-a înnodat așadar, o pauză de 50-60 de ani, cu vechea tradiție a prezenței asistenței medicale în ograda Bisericii. Este un început bun care începe să fie replicat și în alte regiuni ale țării. Oameni de bine s-au adăugat de la început mitropoliei pentru această inițiativă. Un român din Elveția s-a adăugat inițiativei Părintelui Patriarh Daniel, Mitropolitul Moldovei atunci, și puțin câte puțin s-a născut acest copil, numit Providența”.

De asemenea, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a adăugat la final un cuvânt referitor la buna colaborare dintre Crucea Roșie din Bavaria și Biserica Ortodoxă Română din Germania.
„În activitatea noastră avem multe cazuri sociale și în toată lucrarea avem nevoie de transport pentru pacienți. Drept aceea, aceste ambulanțe ne sunt de mare ajutor și dorim să mulțumim pentru această donație” a declarat Daniela Năclad, directorul Fundației medicale Providența.

La final, reprezentanții Crucii Roșii din Germania împreună cu cei doi ierarhi, au vizitat Policlinica și Spitalul Providența.

Foto: Lucian Ducan, www.doxologia.ro. Reportaj: trustul de presă Doxologia al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei