„O lecție de dragoste și dăruire” – pelerinaj de vacanță la Salzburg

 Marți, 6 august 2019, la sărbătoarea Schimbării la Față a Domnului, parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavrii; Sf. Mc. Epictet și Astion” din Salzburg a organizat un eveniment de vacanță – devenit tradițional – dedicat copiilor și tinerilor din comunitate, sub genericul „Bunic pentru o zi”. La ora 10,00 s-a oficiat Sfânta Liturghie, copiii, tinerii și adulții s-au mărturisit și împărtășit. Au luat cu toții micul dejun și au început apoi, în sala parohială, programul special pregătit de Învățătoarea Eugenia Viezuianu.

Au pictat icoane, au rostit poezii religioase ale poetului Ioan Alexandru, au alcătuit din lego o icoană mare a Maicii Domnului. Au fost răsplătiți cu masa de prânz având ca desert clătitele romanești pe care le-au pregătit împreună. Cei peste 40 de copii, însoțiți de „bunicul preot”, cadre didactice și părinți au început pelerinajul de vacanță în orașul lui Mozart.

Primul popas a fost în Castelul Mirabell, Primăria orașului, unde pe o hartă uriașă, copiii au descoprit biserica de lemn și centrul parohial. Au vizitat apoi renumita Sală a Căsătoriilor (Mrmorsaal), Grădina Piticilor, Grădinile Mirabell, Teatrul Landului, casa memorială „Christian Doppler”, casa memorială Mozart. Pelerinajul a avut și o dimensiune ecumenică, copiii închinându-se și în bisericile Schloßkirche și Dreifaltigkeitskirche (Sf. Treime) unde credincioș ii ortodocși români au oficiat sfintele slujbe până la construcția propriului locaș de cult, biserica de lemn. Pentru osteleala pelerinajului copiii au fost recompensați cu o invitație a „bunicului” la McDonald`s și la Eisgröte.

Seara, copiii au vizitat și Castelul Robinighof ( situat la că. 150 m de biserica de lemn), loc în care o tăbliță votivă documentează prezența marelui compozitor Wolfgang Amadeus Mozart la vârsta copilăriei. Copiii și părinții, încântați de surprizele pelerinajului, s-au întors în biserica proprie rostind rugăciunea de seară și de mulțumire. În mesajul de mulțumire, doamna Prof. Mihaela Toader a scris a două zi: „ne-am trezit cu amintirea unei zile minunate… am avut bucuria să participăm la o lecție de dragoste și dăruire”.