Galaţi 2020 – Strategie de dezvoltare regională a oraşului Galaţi

Articol preluat de pe site-ul de știri Basilica al Patriarhiei Române.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, în perioada 2 -3 iunie 2014, la Galaţi se desfăşoară proiectul intitulat „Galaţi 2020”, după cum ne-a transmis Pr. Gabriel Molocea.

Proiectul este iniţiat de Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord şi Fundaţia „FAIRVENTURES WORLDWIDE” – Stuttgart, Germania şi are ca parteneri Arhiepiscopia Dunării de Jos, Ministerul Educaţiei şi Afacerilor Culturale din Landul Baden – Württemberg şi Biserica Evanghelică din  Württemberg.

Obiectivul central al proiectului  îl reprezintă îmbunătăţirea situaţiei în mediul de afaceri gălăţean şi stimularea creării unor locuri de muncă.

Deschiderea oficială a dezbaterilor a avut loc în data de 2 iunie a.c.,  în Aula Magna a Universităţii „Dunărea de Jos”, în prezenţa Înaltpreasfințitului Părinte dr. Serafim Joantă, Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe a Germaniei şi Europei de Nord și a Înaltpreasfinţitului Părinte dr. Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos.

În cadrul workshop-urilor organizate cu acest prilej, au avut loc dialoguri constructive între factorii de decizie publici şi privaţi din România, în vederea identificării problemelor economice cu care se confruntă oraşul şi judeţul Galaţi, precum şi găsirea unor soluţii reale pentru redresarea acestora.

Fundaţia „FAIRVENTURES WORLDWIDE” – Stuttgart va facilita desfăşurarea activităţilor viitoare, prin analiza rezultatelor obţinute în urma dezbaterii şi prin stabilirea unor linii de finanţare viabile, în concordanţă cu proiectele europene.

Evenimentul a reunit la Galaţi experţi în dezvoltarea agriculturii, a construcţiilor, logisticii, dezvoltării profesionale, turismului şi managementului energiei din Germania şi Bulgaria, precum şi reprezentanţi ai administraţiei publice locale.