Sfânta Liturghie în patria Sfinților Martiri Zotic, Atal, Camasie și Filip

De sărbătoarea Sfinților Martiri  Zotic, Atal, Camasie și Fillip de la Niculițel, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie alături de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Casian al Dunării de Jos și Preasfințitul Episcop Visarion al Tulcii, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în mijlocul multor credincioși, la mănăstirea Cocoș, acolo unde se păstrează moaștele celor patru sfinți martiri, descoperite în anul 1971.

La Sfânta slujbă arhierească au participat și membrii delegației germane din Stuttgart, participanți la ședința de lucru din cadrul proiectului „Galatz 2020”, desfășurat în colaborare cu Mitropolia noastră, Arhiepiscopia Dunării de Jos, Ministerele Educației și Culturii din landul Baden-Württemberg și Fundația „Fairventures Worldwide” din Stuttgart.

Foto: site-ul Episcopiei Tulcii