Slujbă arhierească și hirotonie întru diacon la Bielefeld

În duminica a 21-a după Rusalii, zi în care Biserica a rânduit să se citească pericopa Semănătorului, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul credincioşilor din Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Bielefeld, păstorită de PC Părinte Marius Pandelea.

Vizita pastorală a IPS Sale a început sâmbătă, 11 octombrie, prin slujirea Sf. Maslu, în noua comunitate ortodoxă din Bielefeld înfiinţată de către vrednicul Părinte Marius. A urmat o Seară duhovnicească, în care ierarhul şi cei prezenţi s-au întreţinut pe teme duhovniceşti.

Cuvântul de învăţătură al IPS Serafim a fost unul de mângâiere şi întărire a credincioşilor pe tema încercărilor vieţii. A urmat multe întrebări, la care IPS Sa a răspuns cu dragoste.

Duminică, 12 octombrie, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sf. Liturghie şi a predicat în aceeaşi Parohie, care şi-a sărbătorit hramul. Au participat peste 150 de credincioşi, mulţi dintre ei s-au împărtăşit cu Sfintele Taine. La propunerea Părintelui Marius Pandelea, Părintele Mitropolit a hirotonit întru diacon pe teologul Bogdan Florin Buta. În cuvântul de învăţătură, IPS Sa a vorbit despre parabola Semămătorului, îndemnând pe credicioşi să se întrebe în ce măsură sămânţa Cuvântului lui Dumnezeu pe care-l aud în Biserică rodeşte în inima fiecăruia.

Sărbătoarea hramului a continuat cu frumoasă agapă la care au participat toţi cei prezenţi.

Oraşul Bielefeld este situat în estul landului Renania de Nord-Westfalia şi are o populaţie de cca 330.000 locuitori. Aici este sediul central al Diakoniei Bethel, care se ocupă de cca. 200.000 de bolnavi şi are peste 16.000 de angajaţi.