Vizită pastorală și ședință constitutivă a protoieriei din landul Nordrhein-Westfalen

Sâmbătă, 18 octombrie 2014 a avut loc în St. Anna-Kirche, biserica parohiei românești din Duisburg, ședința de constituire a protoieriei pentru Westfalia, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim.

 

În cuvântul de deschidere, Chiriarhul a mulțumit preoților și diaconilor pentru prezență și a vorbit despre nevoia de coordonare la nivel local al parohiilor, pentru o mai bună asistență acordată românilor, al căror număr crește de la an la an.

Urmând ordinea de zi, propusă de părintele protoiereu drd. Iosif Rădulescu în convocare, părinții prezenți la ședință au dezbătut probleme de organizare și coordonare de ordin canonic, practic și spiritual, precum jurisdicția parohiilor, acordarea de asistență spirituală, reguli în ceea ce privește tainele Botezului și Cununiei, întrajutorarea preoților, omogenizarea statutelor de organizare ale parohiilor, etc. Preoții recent numiți au făcut o scurtă expunere a activității recente și s-au referit la situațiile speciale din fiecare parohie.

După încheierea discuțiilor, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit împreună cu preoții și diaconii au săvârșit Taina Sfântului Maslu, cu participarea unui număr mare de credincioși ortodocși români veniți din Duisburg, dar și din alte parohii din apropiere (Bonn, Köln, Düsseldorf, Essen, Dortmund, Bielefeld, etc.). În cuvântul de învățătură, Ierarhul a vorbit preoților și credincioșilor despre importanța slujirii împreună și despre dragostea față de aproapele, de care creștinii sunt chemați să dea dovadă în fiecare moment al vieții. Pe lângă cei apropiați, credincioșii români trebuie să aibă în vedere și pe cei rămași acasă, care se luptă cu sărăcia. La apelul Înaltpreasfinției Sale, s-a organizat o colectă pentru sprijinirea proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova”, inițiat de aproape doi ani la Centrul Mitropolitan.

Duminică, 19 octombrie Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a săvârșit Sfânta Liturghie în mijlocul comunității din Duisburg, alături de părintele paroh Nicolae Sorin Abuziloaie și de un sobor de preoți și diaconi, hirotesind întru citeț pe teologul Drd. Teodor Tăbuș, pe seama parohiei românești din Köln. În cuvântul de învățătură, Ierarhul a tematizat textul Sfintei Evanghelii de la Sf. Luca, referitor la Învierea tânărului văduvei din Nain și a vorbit despre moartea trupească și cea duhovnicească, îndemnând pe credincioși la o repetată reevaluare a  vieții, spre învierea spirituală. După momentul euharistic, când mulți credincioși s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a mulțumit părintelui Nicolae și credincioșilor din Duisburg pentru găzduire, felicitându-i pentru o activitate atât de frumoasă la mai puțin de un an de la întemeierea parohiei și a săvârșit un parastas întru pomenirea părintelui Sergius Heitz, protoiereu de origine germană și convertit la vârsta maturității la Ortodoxiei, care a exercitat o misiune importantă printre ortodocșii de limbă germană din Westfalia, mai ales înainte de căderea Cortinei de Fier.

Sărbătoarea parohiei din Duisburg s-a încheiat cu o agapă frățească la care au participat toți cei prezenți, clerici și credincioși, dar și oaspeți din parohia catolică vecină, care au facilitat slujirea parohiei românești în biserica St. Anna.