Hirotonie de diacon la Düsseldorf

Parohia „Sfânta Treime” și „Sf. Ier. Nicolae” din Düsseldorf are din 17 aprilie 2016 un nou slujitor.  Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă   a hirotonit întru diacon în cadrul Sfintei Liturghii arhierești din Duminica Sfintei Maria Egipteanca pe tânărul Ovidiu Marius Cioară în prezența unui sobor de preoți și diaconi și a numeroși credincioși.

Din sobor au făcut parte părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu, părintele Ispas Ruja (Dortmund), părintele Cosmin Stan ( Möchengladbach), părintele arhidiacon Martin Lismannn (Köln) , părintele diacon Dumitru Dura, părintele diacon Teodor Tăbuș (Köln) și părintele diacon Dimitrie Ursache (Dortmund).

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre ascultare și smerenie ca valori care dau frumusețe slujirii preoțești dar și slujirii creștine în general. De asemenea referindu-se la viața Cuvioasei Maria Egipteanca părintele Mitropolit a reamintit credincioșilor cât de grav este păcatul desfrânării și care sunt mijloacele de vindecare a acestei patimi grele, enumerând  printre acestea postul, rugăciunea și Sfintele Taine.

Sfânt Liturghie a fost urmată de o agapa frățească care a încheiat o zi de mare bucurie pentru credincioșii din Düsseldorf.