Slujbă de deschidere a Semestrului de vară la Departamentul de Teologie Ortodoxă din München

În 23 aprilie 2016, de Sf. Gheorghe și Sâmbăta lui Lazăr, profesorii și studenții Departamentului de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității Ludwig-Maximlian din München, vor participa la Sf. Liturghie în biserica folosită de către Parohia ortodoxă română “Nașterea Domnnului“, la invitația pr. paroh Alexandru Nan, protopop al Bavariei, și a credincioșilor.

După rânduiala Ceasurilor, a Sf. Liturghii și a Parastasului de obște, invitații se vor putea întreține cu membrii Parohiei, la o agapă, organizată de către credincioasele parohiei. Slujba de sâmbătă va marca începutul Semestrului de vară pentru profesorii și studenții Departamentului Ortodox din München.

Teologia ortodoxă la Universitatea Ludwig-Maximilian din München are o vechime de mai bine de 20 ani. „Departamentul pentru teologie ortodoxă” este continuarea şi dezvoltarea firească a Catedrei resp. a Institutului de teologie ortodoxă înfiinţate în anul 1984. Departamentul a luat fiinţă prin decizia Senatului academic al Universităţii München din luna iulie a anului 1994; din semestrul de iarnă 1995/1996 există la mai sus-numita universitate posibilitatea unui studiu complet de teologie ortodoxă, o prezenţă care până în momentul acela lipsea în întreg spaţiul occidental în cadrul unei universităţi de stat. Prin aceasta la Universitatea din München sunt reprezentate teologic toate cele trei mari biserici creştine.

Mai multe informații despre posibilitatea de a studia la München se găsesc pe pagina Departamentului: http://www.orththeol.uni-muenchen.de/languages/summary_ro.html

A consemnat pr. Alexandru Nan, München