Hirotonie de preot pentru noua parohie românească din Pfaffenhofen

Luni 21 mai, de sărbătoarea Sfinților Împărați Constantin și mama sa, Elena, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit la catedrala mitropolitană din Nürnberg slujba Sfintei Liturghii baptismale, în cadrul căreia a avut loc hirotonia întru preot a părintelui Constantin Chirilă, slujitor al nou-înființatei parohii de la Pfaffenhofen, precum și botezul fiului părintelui, pruncul Partenie. La slujba arhierească au participat numeroși oaspeți din România și din diferite orașe ale Bavariei.

Potrivit unei rânduieli vechi, când toate Sfintele Taine ale Bisericii se săvârșeau unite cu slujba în care primeau Trupul și Sângele Domnului, ÎPS Serafim a slujit liturghia baptismală, o slujbă care începe cu Sfântul Botez și continuă cu Dumnezeiasca Liturghie. Această sărbătoare la catedrala mitropolitană din Nürnberg a fost ocazionată de primirea Tainelor Botezului și Mirungerii de către pruncul Partenie, fiul părintelui diacon Constantin Chirilă, de la parohia Landshut.

După săvârșirea Botezului, citirile din Sfânta Scriptură și Vohodul Mare, potrivit rânduielii ÎPS Serafim a hirotonit întru preot pe părintele Constantin, pentru viitoarea Parohie Ortodoxă Română din orașul bavarez Pfaffenhofen an der Ilm, care va avea hramul „Pogorârea Sfântului Duh”, fiind asistat de slujitorii Catedralei, precum și de tatăl părintelui, preot în județul Bacău (România) și de PC Pr. Adrian Vasilache, de la Parohia românească din Landshut, care l-a recomandat spre hirotonie.

La momentul  împărtășirii, primul dintre credincioși care a primit Trupul și Sângele Domnului a fost pruncul nou-botezat Partenie, urmat de numeroși credincioși din Nürnberg, precum și oaspeți din alte parohii din Bavaria sau din România.

În cuvântul său de învățătură, Mitropolitul Serafim a relatat câteva dintre momentele importante ale vieții Sfinților Împărați Constantin și Elena, cărora Biserica le datorează atât libertatea de profesie a credinței, cât și convocarea Primului Sinod Ecumenic (Niceea, 325), în care s-a restabilit credința corectă despre dumnezeirea Domnului nostru Iisus Hristos, dar și ctitoria Bisericii Sfântului Mormânt și a altor locuri sfinte din Palestina, țara în care Mântuitorul și-a exercitat activitatea pământească.

În continuare, ÎPS Sa a vorbit despre importanța intrării în viața preoțească în curățenie, cu cuviință și respect față de poruncile dumnezeiești și cu ascultare față de cei mai mari, fiindcă aceasta nu se adresează unui om, ci lui Dumnezeu care a așezat în Biserică rânduieli și ranguri pentru o bună organizare a comunităților creștine.

După încheierea Sfintei Liturghii și a Parastasului în amintirea celor adormiți, pomeniți la praznicul unora dintre cei mai iubiți sfinți, a urmat o agapă organizată de familia părintelui Constantin în sala mare a Centrului mitropolitan.

 

Oraşul Pfaffenhofen se află în partea centrală a Bavariei, la jumătatea distanței dintre Ingolstadt și München, având o populație de 25.ooo de locuitori, în timp ce districtul omonim numără circa 125.o00 de persoane. În această regiune erau înregistrați la 1 ianuarie 2017 în jur de 1500 de români, numărul lor crescând în ultima perioadă, astfel încât s-a făcut simțită nevoia înființării unei noi parohii.

Părintele Constantin Chirilă s-a născut în Adjud în 1987 și a urmat cursurile Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamț, apoi pe cele ale Facultății de Teologie din Constanța.