Hirotonie de preot și diacon în parohia „Nașterea Domnului” din Feldkirch

 De praznicul Soborului Maicii Domnului (miercuri, 26 decembrie) ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească în parohia „Nașterea Domnului” din Feldkirch și a hirotonit un nou preot și un diacon pentru comunitatea românească înființată acum 12 ani în landul austriac Vorarlberg.

 

 La bucuria hramului parohiei din vestul Austriei, Mitropolitul Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie împreună cu PC Pr. Mircea Oniga (Innsbruck) și Sergiu Rusu (Freising), în cadrul căreia a hirotonit și instalat în funcția de paroh pe PC Pr. Andrei Bordeianu. Tot în cadrul aceleiași Sfinte Liturghii teologul Ovidiu Cozma a fost hirotonit întru diacon pe seama Parohiei „Nașterea Domnului” din Feldkirch. La sfârșitul Sfintei Liturghii Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a vorbit credincioșilor despre semnificația liturgică a sărbătorii Nașterii Domnului, iar noul preot Andrei Bordeianu a mulțumit pentru grija părintească și a rostit o omilie despre responsabilitatea misiunii preoțești.

Comunitatea ortodoxă românească din această regiune a Austriei a fost înființată în anul 2007, slujbele fiind săvârșite de atunci în Pauluskirche, lăcaș închiriat românilor de parohia evanghelică din Feldkirch.