O nouă parohie la Zell am See (Austria)

În Duminica după Praznicul Nașterii Domnului (30 decembrie) credincioșii din noua parohie „Maica Domnului Prodromița” și „Sf. Mărturisitori Ardeleni” din Zell am See au primit vizita ÎPS Serafim, care a instalat pe PC Pr. Liviu-Paul Ghioc în funcția de paroh al tinerei comunități ortodoxe românești, înființate la sfârșitul acestui an.

De sărbătoarea Nașterii Domnului (25 decembrie) a avut loc în Zell am See, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, prima Sfânta Liturghie în cea mai nouă parohie românească a Arhiepiscopiei, care a primit hramul Maicii Domnului Prodromița și al Sfinților Mărturisitori Ardeleni care au pătimit în închisoarea imperială din Kufstein, oraș situat în vecinătatea noii parohii. Cu bunăvoința parohiei romano-catolice din oraș, românii vor putea participa la Sfânta Liturghie în fiecare duminică și de sărbători, într-un lăcaș pus la dispoziție noii comunități ortodoxe.

La doar câteva zile de la săvârșirea primei slujbe, în Duminica după Nașterea Domnului, Părintele Mitropolit Serafim a vizitat noua comunitate și, în cadrul Liturghiei arhierești, a instalat în funcția de paroh pe părintele Liviu-Paul Ghioc, înmânându-i simbolic Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și cheia bisericii, care reprezintă propovăduirea Cuvântului lui Dumnezeu, purtarea greutăților tuturor credincioșilor și misiunea de a deschide inimile românilor ortodocși către viața întru Hristos.

La sfârșitul slujbei slujitorii au întâmpinat pe preotul mag. Rudolf Webersdorfer, de la parohia catolică din oraș, mulțumindu-i pentru găzduirea credincioșilor români în unul dintre lăcașurile de cult ale parohiei.