Hirotonie întru preot și evocare a părintelui Teofil Părăian la München

Pr. prot. Alexandru Nan

La sărbătoarea Intrării in Biserică a Maicii Domnului, PS Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Germania, Austria si Luxemburg a săvârșit Sf. Liturghie în biserica „Sf. Ioan Botezătorul” din München. În cadrul slujbei, PS Părinte Sofian l-a hirotonit întru preot pe diaconul Iulian Mihai, pe seama parohiei „Sf. Ierarh Calinic de la Cernica” din Ingolstadt. La sfârșitul Sf. Liturghii, pr. Sabin Vodă de la Alba Iulia, a evocat personalitatea marelui duhovnic Teofil Părăian de la mănăstirea Sâmbăta de Sus.

 Alături de PS Sofian au slujit pr. Alexandru Nan, paroh al parohiei “Nasterea Domnului” din München și Protopop al Bavariei, pr. Sabin Vodă de la Alba Iulia, pr. Dumitru Mureșan de la parohia Rosenheim, pr. Ioan Marius Turcu de la Waldkraiburg, pr. Alexandru Roșu de la Ravensburg, pr. Mihail Baku de la Centrul bisericesc din München și diaconii Iulian Mihai și George Tapciuc.

După cântarea Heruvicului, Preasfințitul Sofian a hirotonit întru preot pe diaconul Iulian Mihai, pe seama parohiei „Sf. Ierarh Calinic de la Cernica” din Ingolstadt, unde pr. Iulian va continua activitatea desfășurată de către pr. Adrian Vasilache. În cadrul Sf. Liturghii, mulți credincioși (adulți și copii) ai Centrului bisericesc și ai parohiei „Nașterea Domnului” din München s-au împărtășit cu Sfintele Taine. 

Tot în cadrul slujbei, credincioșii prezenți au avut bucuria de a se închina la icoana Maicii Domnului „Pantanassa” („Împărăteasa a toate”), adusă de la Alba Iulia, de către pr. Sabin Vodă, însotit de un cor de tineri psalți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Alba Iulia. Această icoană este un dar al călugărilor de la Mănăstirea Vatoped (Sfântul Munte Athos), acolo unde se află icoana originală, zugrăvită în secolul al XVII-lea și recunoscută de-a lungul timpului ca ajutătoare pentru numeroși creștini aflați la grele încercări, în special a celor bolnavi de cancer.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, părintele Sabin Vodă, director al postului de radio „Reîntregirea” al Arhiepiscopiei Alba Iuliei, a evocat personalitatea marelui duhovnic Teofil Părăian, al cărui ucenic a fost, la fel ca și PS Părinte Sofian Brașoveanul. Vorbind despre „părintele bucuriei”, pr. Sabin a prezentat un program de viață duhovnicesc, pe care pr. Teofil îl recomanda credincioșilor. El a amintit, printre altele, de dragostea și apropierea părintească cu care părintele Teofil îi primea pe toți, dar mai ales pe tinerii care-l apreciau și căutau.