Chemați să ușurăm o cruce, măcar una…

Prot. Iosif Cristian Rădulescu

„Întrucât aţi făcut unuia dintre aceşti prea mici, Mie Mi-aţi făcut”  (Mt 25,40)

Parohia Düsseldorf a inițiat de la începutul Postului Nașterii Domnului o campanie umanitară pentru sprijinirea copiilor și tinerilor bolnavi de diabet, în colaborare cu doamna Rodica Molnar, președinta Asociației Copiilor și Tinerilor cu Diabet (ASCOTID).

 

Duminică, 22 noiembrie 2015, doamna Rodica Molnar, președinta ASCOTID a fost în mijlocul parohiei „Sfânta Treime” Düsseldorf pentru a mulțumi credincioșilor pentru rugăciunea și fapta bună puse în slujba mângâierii acestor copii.

Suferința nu este un aspect al vieții celorlalți, ci este în primul rând un aspect al propriei noastre vieți. Faptul că cei mai mulți dintre noi știm cum e să te doară ceva, cum e să suferi dintr-o pricină sau alta este, din punctul meu de vedere, un dar. Și aceasta pentru simplu motiv că suferința îți poate activa potențialul de a-l înțelege pe cel care suferă. Experiența suferinței nu este însă suficientă pentru a pune în valoare potențialul empatic, mai ai nevoie și de o inimă bună.

Am întâlnit-o pe doamna Rodica Molnar în mod tangential și am simțit că în inima ei se zbate o mare durere. Aveam să aflu la un moment dat care era durerea pe care o purta în suflet. Însă n-am apucat să mă întristez atât de mult, pentru că doamna Molnar, o luptătoare neobosită,    și-a prefăcut durerea într-un izvor de mângâiere pentru cei care duceau aceeași lupta ca și dânsa, o luptă pentru viața copiilor și tinerilor bolnavi de diabet.

I-am cercetat mai îndeaproape activitatea și am aflat cu uimire că tinerii și copiii cu diabet din Târgu Mureș și nu numai se pot bucura  de o grijă și de o atenție specială din partea Asociației Copiilor și Tinerilor cu Diabet (ASCOTID), care încearcă să le creeze un spațiu în care să se regăsească, în care să-și împărtășească experiențele pe care le implică această luptă pentru viață și în care să-și reînnoiască puterile de care au nevoie merge mai departe în ciuda provocărilor constante ale acestei afecțiuni.

Când asculți poveștile de viață ale acestor copii și tineri, inima pendulează între durere și bucurie. Durere pentru că ei duc crucea unei boli care impune o mulțime de probleme și pentru că unii dintre ei duc pe lângă această cruce și pe cea a sărăciei și a lipsei de iubire, dar și bucurie pentru curajul și demnitatea cu care ei înfruntă greutățile vieții chiar de la începutul ei.

Aflând de lupta acestor copii și tineri, parohia Düsseldorf a inițiat de la începutul Postului Nașterii Domnului din acest an o campanie umanitară pentru a le ușura pentru un timp măcar una din multele cruci pe care aceștia le poartă. Momentul de dumincă a fost unul de maximă emoție, creat de un om care se implică trup și suflet în slujirea aproapelui suferind, împlinind porunca evanghelică fundamentală: iubirea. Domnia sa ne-a încredințat încă o dată că Dumnezeu voiește ca măreția Sfintei Liturghii să se reflecte și în slujirea aproapelui nostru aflat în suferință, spre a ușura fie și pentru un timp o cruce, măcar una…