Hirotonie și instalare de preot în Hannover

Ierom. Athanasie Ulea

Ziua de 5 iunie a avut o importanță deosebită pentru credincioșii din parohia „Sf. Cuv. Parascheva” – Hannover. Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie, în cadrul căreia a hirotonit întru preot pe părintele Mihai Octavian Ilaș pe care l-a și instalat ca preot paroh pentru această parohie. La Sfânta Liturghie au participat fostul paroh din Hannover, PC Pr. Drd. Alin Justinian Florea, PC Pr. Ioan Forga (Leipzig), protoiereu pentru Germania de Est, precum și PC Ierom. Athanasie Ulea (Chemnitz).

În cuvântul de învățătură rostit la sfârșitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a subliniat rolul deosebit de important al păstorului de suflet, subliniind sarcinile preotului în cadrul parohiei, precum și responsabilitatea păstoriților de a asculta și susține activitățile lui. Sarcinile noului preot sunt complexe, atât pe plan duhovnicesc, dar și organizatoric, cum ar fi achiziționarea și amenajarea unui locaș propriu de rugăciune. Părintele Mitropolit a predat noului paroh Evanghelia, Crucea și cheile Bisericii, evidențiindu-le semnificația, exprimându-și în același timp și încrederea în calitățile noului preot hirotonit, care se va ridica la înălțimea cerințelor. După 12 ani de slujire în Parohia „Sfânta Cuv. Parascheva” din Hannover, părintele Alin Florea a fost lăudat de Înaltpreasfinția Sa pentru blândețea și dăruirea de care a dat dovadă ca părinte duhovnicesc, urmând să preia în administrare Parohia „Învierea Domnului“ din Salzgitter, acolo unde tatăl său, părintele Dr. Vasile Florea a slujit ca preot în ultimii 40 de ani.

În cuvântul de instalare, părintele Mihai Ilaș a evidențiat importanța pe care o are această zi pentru sine și pentru familia sa, căci în cadrul Sfintei Liturghii a avut loc la început și botezul celui de al doilea copil al său, Lukas. Evenimentul hirotoniei și al instalării ca paroh al acestei parohii este unul deosebit de emoționant pentru Sfinția sa, având în vedere, faptul că Părintele Mihai e născut în Iași, fiind puternic atașat de Sfânta Parascheva.

După obicei, Sfânta Liturghie a fost continuată de agapa creștină organizată de membrii parohiei.

Hannover este capitala landului Niedersachsen, având o populație de aprox. 500.000 de locuitori. Comunitatea românească din oraș și împrejurimi numără aprox. 7.000 de suflete.