Punerea pietrei de temelie pentru o biserică de lemn, la Bonn

Pr. Cătălin Preda

Sâmbată 5 iunie, în vecinătatea Consulatului Român din Bonn a avut loc slujba de sfinţire a pietrei de temelie pentru viitoarea bisericuţă de lemn ce se va construi pentru credincioșii români din fosta capitală a Germaniei. Slujba a fost oficiată de IPS Părinte Mitropolit Serafim, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, alături de Excelența Sa, Domnul Consul General Mihai Botorog și de numeroși români din Bonn și împrejurimi.

După rugăciune şi înainte de tradiţionala agapă frăţească, atât IPS Serafim cât şi Pr. Cătălin Preda, preotul paroh, au mulţumit tuturor celor ce de- a lungul timpului au ajutat întru- un mod sau altul la realizarea acestui vis, după aproape şapte ani de aşteptare. Astfel, a fost exprimată recunoştinţa faţă de reprezentanţii Ministerului de Afaceri Externe pentru hotărârea guvernamentală din mai 2015, de a trece 600 metri pătraţi din suprafaţa totală ce adăposteşte Consulatul General Român de la Bonn, în administrarea Secretariatului de Stat pentru Culte pentru următorii 99 de ani, în ideea de a se construi sub oblăduirea Patriarhiei Române o biserică de lemn în stil maramureşean, pentru nevoile spirituale ale românilor din Bonn şi împrejurimi. Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţial al României de la Berlin, E. S.  Emil Hurezeanu  a răspuns printr-un mesaj, exprimându-şi bucuria de a susţine în continuare proiectul de la Bonn. De asemenea, Consulul General al României la Bonn, Domnul Mihai Botorog a subliniat frumoasa colaborare între cele două părţi.

Nu au fost deloc uitaţi  cei care, de- a lungul timpului, au ţinut vie speranţa ducerii la bun sfârşit a acestui proiect, anume PCPr. Lazăr Mitu în calitate de întemeietor al Parohiei Bonn, PC Pr. Sebastian Suciu, păstorul comunităţii în perioada 2010-2015 şi iniţiatorul proiectului,  cât şi PC Pr. Hermann Bartsch, preotul catolic al parohiei „Sf. Margareta”, gazda comunității românești încă de la înființarea sa, Domnul Octavian Tobescu, arhitectul proiectului, Domnul Dorel Petrovan, construtorul juridic şi mulţi alţi sprijinitori reali.    

Construirea unei bisericuţe de lemn la Bonn nu se impune numai dintr-o necesitate pastorală, ci şi din punctul de vedere al colaborării între instituţiile statului în baza Parteneriatului dintre Stat şi Biserică.Vecinătatea acestor două instituţii, Consulatul General al României şi Biserica Ortodoxă, nu poate fi decât benefică imaginii României şi Patriarhiei Române. De asemenea, este foarte utilă cetăţenilor români şi credincioşilor ortodocşi ce se adresează Consulatului şi care vin din zone în care nu au în apropiere o parohie sau un preot ortodox. Toate acţiunile culturale se pot desfaşura astfel în parteneriat, iar imaginea şi percepţia create vor fi de unitate şi armonie, contribuind la promovarea spiritualităţii româneşti.

Materializarea proiectului reprezintă o contribuţie semnificativă la promovarea dialogului intercultural si interconfesional datorită poziţionării foarte avantajoase (la 1,2 km. de centrul istoric şi civic al orașului Bonn). Aceasta biserică ortodoxă construită în stil tradiţional românesc va atrage mulţi vizitatori locali dar şi turişti străini și va putea contribui în mod activ la promovarea culturii și spiritualităţii româneşti în Germania. Autorităţile locale s-au arătat încântate de faptul că patrimoniul oraşului Bonn s-ar putea îmbogaţi cu un asemenea edificiu arhitectural si cultural.

Dăm slavă Domnului pentru toate!

Casei Tale se cuvine sfinţenie, Doamne, întru lungime de zile!” Ps. 92,7