Horia-Roman Patapievici ● EUROPA: un dar al creștinismului ● Nürnberg, 6.10.2018

A 11-a întâlnire anuală ATORG s-a desfășurat în orașul Nürnberg, sediul Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, landul Bayern, și l-a avut conferențiar pe domnul Horia-Roman Patapievici. Domnia sa este un renumit scriitor, fizician, filosof și eseist român contemporan, membru al colegiului de conducere al CNSAS (Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității), membru al Uniunii Scriitorilor din România și membru fondator al Grupului de cercetare „Fundamentele Modernității Europene”. A fost producător TV a două emisiuni pentru TVR Cultural „Idei în libertate” și „Înapoi la argument”. Între anii 2005-2012 a deținut funcția de președinte al Institutului Cultural Român.

Înregistrare disponibilă pe canalul Youtube al Asociației Tinerilor Ortodocși Români din Germania