Sfinţirea monumentului eroilor români din Primul Război Mondial, la Worms

 Cu ocazia Anului Centenar al României Mari, la Worms (Rheinland-Pfalz) a fost sfințit marţi, 9 octombrie, monumentul dedicat celor 168 eroi români care și-au găsit aici sfârșitul în Primul Război Mondial. La ceremonie au participat numeroase personalități militare, bisericeşti, civile și locale din Germania şi România, precum şi ataşaţi de presă locali.

 În cimitirul Auf der Hochheimer Höhe din Worms sunt înmormântaţi peste 2000 de soldaţi din Primul Război Mondial, printre care se numără 168 de români, înmormântaţi în 14 gropi comune. Cei mai mulţi dintre ei au murit din cauza înfometării şi epuizării, fiind prizonieri de război în lagărul de muncă din Alzeyer Straße. Până săptămâna trecută, o cruce de lemn românească străjuia mormintele eroilor români. Cu sprijinul Ministerului Apărării Naţionale, prin intermediul Oficiului Naţional pentru Cultul Eroilor şi al Primăriei Oraşului Worms, a fost realizată o cruce comemorativă de piatră, pe care sunt înscrise numele tuturor eroilor români.

Marţi, 9 octombrie, la ceremonia de inaugurare a noului monument au participat: Dl. Nicolae Nasta, secretar de stat pentru relaţia cu Parlamentul şi delegat al Ministerului Apărării Naţionale, însoţit de o gardă de onoare, Dl. Michael Kissel, primarul oraşului Worms şi Dl. Günter Bohn, locotenent major al Comando-ului de infanterie Rheinland-Pfalz care au depus coroane şi jerbe de flori la monument. Din partea Bisericii Ortodoxe Române a participat părintele Mircea Deac, de la Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu” – Frankfurt, care a săvârşit slujba de sfinţire a monumentului precum şi o slujbă de pomenire a eroilor români.

În jur de 3500 de soldaţi români din Primul Război Mondial sunt înmormântaţi în mai multe cimitire militare din Germania, precum Zwickau (134), Weil am Rhein (53), Mannheim (64), Worms (168), Ulm (99), Fürstenfeldbrück (29), Ingolstadt (66), München/Waldfriedhof (12), Neumarkt in der Oberpfalz (18), Schwabstadl (40), Nürnberg (15), Amberg, Schönau an der Königsee, Dülmen/Münster (44), Crailsheim ş.a.

 

Foto: MApN, Eugen Mihai şi Parohia Ortodoxă Română „Sf. Bartolomeu” – Frankfurt