Hram la Düsseldorf

Sâmbătă, 3 iunie 2023, Parohia Düsseldorf a găzduit o nouă întâlnire a Cercului Pastoral într-o atmosferă deosebită, cu onoarea prezenței Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim. În cadrul acestui eveniment, s-a celebrat Taina Sfântului Maslu, care a adus multă mângâiere credincioșilor prezenți.

Duminică, 4 iunie 2023, Parohia „Sfânta Treime” din Düsseldorf a sărbătorit hramul  tot în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, care a oficiat Sfânta Liturghie Arhierească în sobor de preoți și diaconi.

După încheierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a celebrat Vecernia Rusaliilor, intensificând atmosfera de rugăciune a acestei mari sărbători a Pogorârii Sfântului Duh. De asemenea, Înaltpreasfințitul a predicat despre importanța lucrării Sfântului Duh în viața personală a credincioșilor și în viața comunității bisericești, subliniind că doar prin comuniunea cu Dumnezeu putem fi în comuniune deplină și unii cu alții. Atât slujba arhierească, cât și cuvântul de învățătură au adus o mare bucurie numeroșilor credincioși prezenți la eveniment.

Hramul parohiei s-a încheiat cu un Târg de Prăjituri organizat cu ocazia Duminicii Părinților și Copiilor. Realizat prin contribuția părinților și a copiilor, acest târg de prăjituri a avut ca scop sprijinirea unui copil bolnav, pe nume Ștefan, un mic luptător care se confruntă cu probleme grave de sănătate. 
Prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și a soborului de preoți și diaconi, cât și participarea activă a membrilor comunității noastre au făcut din hramul parohiei un eveniment plin de bucurie.