Fundația „Pro Oriente” și Parohia „Sf. Antonie” din Viena: program comun de Noaptea Lungă a Bisericilor

De Noaptea Lungă a Bisericilor (3 iunie 2023) – eveniment organizat în toată Austria, începând din 2005 – la Biserica „Sf. Antonie” din Viena s-a desfășurat un program de peste 4 ore, conceput împreună cu Fundația Pro Oriente.

Programul a început cu o Vecernie în limba germană, răspunsurile la strană fiind date de doamnele Carolina Astanei, Dana Cristina Probst și Elena Deliu. Ele au transcris și interpretat pe linie muzicală bizantină imnele Vecerniei și ale sfinților zilei, în limba germană. La Vecernie a slujit, alături de pr. prof. Ioan Moga și pr. ierom. Givi (Efrem) Lomidze de la Biserica Ortodoxă Georgiană.

După Vecernie a urmat un dialog despre istoria și activitățile parohiei „Sf. Antonie” din Viena, sub forma unui interviu liber pe care prof. Rudolf Prokschi l-a luat pr. prof. Ioan Moga.

După aceea, toți cei prezenți au luat parte la o agapă bogată oferită de parohie și au putut să afle, de la enoriașii prezenți, alte lucruri despre și din viața unei parohii ortodoxe.

De la ora 20.00, timp de o oră jumătate, redactorul-șef al agenției de presă catolică Kathpress, dl. Georg Pulling a moderat un dialog la care au luat parte, alături de Bernd Mussinghof (secretar general al Fundației „Pro Oriente”), pr. prof. Ioan Moga, precum și două tinere: Maria Piciu (juristă, coordonatoare a activităților cu tineret din Parohia „Sf. Antonie”) și Christina Dietl (asistent universitar în teologie liturgică, cu multă experiență și expertiză academică în relația cu tradiția ortodoxă). Cele două tinere au accentuat importanța relațiilor personale, de prietenie, pentru cunoașterea celeilalte tradiții și au relatat momente biografice care evidențiază acest lucru. Mussinghoff a vorbit, printre altele, despre experiențele pozitive pe care Fundația „Pro Oriente” le-a avut până acum cu atelierele sale pentru tineri din Orientul Mijlociu. În cadrul acestor ateliere, tinerii din diferite biserici și țări preucum Israel, Liban, Siria etc. sunt însoțiți și susținuți în dobândirea mai multor cunoștințe despre alte biserici creștine. Pr. Moga a considerat că aprofundarea spiritualității este o bună rețetă de apropiere reciprocă. Cu cât oamenii se apropie mai mult de Iisus Hristos ca centru al credinței, cu atât ei se vor apropia mai mult și unii de alții, a spus preotul român.

Seara s-a încheiat cu slujba Pavecerniței în limba germană. Participarea la toate cele patru momente din program a fost una numeroasă.

A se vedea: „Lange Nacht”: Ökumene muss von der Kirchenbasis her gelebt werden, articol publicat la: www.kathpress.at