Hram și hirotonie întru preot la München

Sâmbătă, 1 octombrie 2022, zi specială de pomenire a Maicii Domnului, Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Domnului” din München și-a sărbătorit, anticipat, cel de-al doilea hram, pe Sf. Cuvioasa Parascheva de la Iași. Sfânta Liturghie a fost prezidată de Mitropolitul Serafim, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi din Germania, Austria și Belgia. În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit întru preot pe diaconul Nicolae Canciu, pe seama parohiei în formare de la Dachau.

Începând din anul 2017, cea mai veche parohie ortodoxă românească din Bavaria, „Nașterea Domnului”, prăznuiește anual cel de-al doilea hram, sau hramul mic, pe Sf. Parascheva de la Iași. Acest lucru s-a întâmplat și-n acest an la München, hramul fiind sărbătorit anticipat, în ziua în care Biserica îi aduce o cinstire deosebită Maicii Domnului, prin prăznuirea Sf.  Acoperământ.

Sf. Liturghie a fost prezidată de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, înconjurat fiind de un sobor de preoți și diaconi, veniți din Germania, Austria și Belgia. Din soborul slujitor au făcut parte părintele paroh dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei, părintele Dumitru Aman de la Parohia Garmisch-Partenkirche, părintele Sergiu Rusu de la Parohia Freising, părintele Mihail Baku de la Fürstenfeldbruck, părintele Ovidiu Cozma din Feldkirch (Austria), părintele Dorian Molete de la Bruxelles (Belgia), pr. misionar Iulian Dulgheru și diaconii Dumitru Dura, Secretar eparhial, Marius-Petrică Ciorbea și Nicolae Canciu de la München. La momentul potrivit din cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim l-a hirotonit întru preot pe diaconul  Nicolae Canciu, pe seama parohiei în formare de la Dachau cu hramurile „Acoperământul Maicii Domnului“ și „Sf. Alto”.

În cuvântul de învățătură rostit, Mitropolitul Serafim a vorbit celor prezenți despre originea sărbătorii Sf. Acoperământ, scoțând în evidență două dintre multele virtuți ale Maicii Domnului: smerenia și ascultarea. Înaltpreasfințitul Serafim a subliniat și contribuția Maicii Domnului prin acel „Fiat” la lucrarea mântuitoare a neamului omenesc. Referindu-se la virtutea ascultării, Mitropolitul Serafim a citat un sfânt contemporan, pe Sf. Iosif Isihastul, care spunea că, într-o înțelegere corectă pe linia tradiției Sfinților Părinți, ascultarea poate fi mai mare decât Sf. Scriptura și chiar decât Sfânta Euharistie. Înaltpreasfințitul Serafim i-a felicitat mai apoi pe noul preot hirotonit, Nicolae Canciu, urându-i o preoție lucrătoare și pe pr. protopop Alexandru Nan pentru inițiativa înființări mai multor parohii ortodoxe române în landul Bavaria.

La sfârșitul slujbei, părintele paroh Alexandru Nan i-a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim pentru momentele de bucurie duhovnicească trăite împreună, alături de preoții slujitori și de credincioși și l-a felicitat pe noul preot pr. Nicolae Canciu.

Atmosfera de bucurie a continuat la agapa organizată de către parohie, unde cei prezenți au fost încântați, atât de programul artistic prezentat de cantautorul Ovidiu Bucșe, violonista Ramona Bolojan și pr. Ovidiu Cozma, cât și de bunătățile culinare pregătite de bucătarul profesionist Adrian Pavel.

A relatat Pr. prot. dr. Alexandru Nan