Mitropolitul Serafim în vizită la parohia „Buna Vestire” din München

De Sărbătoarea „Acoperământului Maicii Domnului”, credincioșii parohiei „Buna Vestire” din München s-au bucurat de prezența Părintelui Mitropolit Serafim în mijlocul lor. Fiind în vizită în capitala bavareză pentru a sărbători anticipat hramul celelaltei parohii vechi de aici, Mitropolitul Serafim a vizitat împreună cu Părintele Protopop Alexandru Nan și biserica de lemn, pe care a sfințit-o în urmă cu opt ani.

Prin mâna nevinovată a copiilor îmbrăcați în port popular, credincioșii și-au primit ierarhul cu pâine și sare. Aceștia s-au adunat la ceas de seară în număr mare pentru a se ruga împreună și a primi binecuvântarea arhierească în cadrul Tainei Sfântului Maslu și a altor rugăciuni de dezlegare.

În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit a vorbit despre smerenia manifestată prin ascultare, lucrul cel mai necesar pentru mântuire, fără de care nici o virtute nu are valoare. Înaltpreasfinția Sa a explicat cuvintele Sfântului Iosif Isihastul, care spune că ascultarea este mai mare decât Scriptura sau chiar decât Sfânta Euharistie. Cele peste 3000 de secte zise creștine din lume se bazează pe cuvintele aceleași Scripturi, care nefiind bine înțeleasă, este răstălmăcită. Dacă omul nu face ascultare de Biserică, pentru că Scriptura aparține Bisericii, el se rătăcește și se pierde. Mai mult, chiar de Sfânta Împărtășanie se poate omul apropia cu nevrednicie, așa cum a făcut Iuda. Atunci când acesta a primit Trupul Domnului, atunci a intrat în el satana, pentru că Iuda venise cu gândul pătimaș, vânzându-L pe Mântuitorul. Dacă omul rămâne mândru, dacă rămâne în ceartă, în răzvrătire, în neascultare și alte păcate, Sfânta Împărtășanie i se face spre osândă. Doar omul smerit, ascultător, care își vede păcatele sale, se împărtășește cu vrednicie. Iar această ascultare se face în biserică în primul rând față de episcop, care este chipul lui Hristos, iar în parohie față de delegatul episcopului, care este preotul. Ei au responsabilitatea pentru credincioși, pe care îi conduc spre mântuire. Și în familie se face ascultare, soții făcând ascultare unii de alții și copiii de părinți. Și la lucru, la școală sau societatea în general presupune ascultare unii față de alții. Voia lui Dumnezeu se exprimă prin episcop, preot, oameni evlavioși. De aceea, după cuvântul Sfântului Apostol Pavel, trebuie să ascultăm de mai marii noștri.

Mitropolitul Serafim a îndemnat apoi pe credincioși să participe la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Germania, care va avea loc între 7-9 octombrie la Frankfurt. Cu această ocazie, Părintele Mitropolit a amintit de o statistică creștină, cu privire la numărul de copii. Atunci când există un singur copil în familie, acesta este de multe ori egoist; atunci când sunt doi, este rivalitate între ei; unde sunt trei e armonie; la patru copii este binecuvântare; iar de cinci copii în sus este bogăția lui Dumnezeu. La final, Mitropolitul Serafim a mulțumit pentru colecta generoasă care s-a organizat la sfârșitul slujbei pentru ajutorarea copiilor săraci din Moldova.