Hram și Liturghie Arhierească în Parohia „Nașterea Domnului” din München

Duminică, 17 decembrie 2023, Parohia „Nașterea Domnului” din München și-a sărbătorit anticipat hramul principal, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim. Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie arhierească împreună cu părintele paroh Nicolae Canciu, părintele diacon Marius Ciorbea și părintele diacon Dumitru Dura, secretar eparhial. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de corul „Armonia”, care i-a încântat pe numeroșii enoriași participanți la slujbă cu interpretarea unor colinde tradiționale românești.
În predica sa, Mitropolitul Serafim a vorbit despre perioada de pregătire a sărbătorii Crăciunului și păstrarea tradiției colindatului, obicei prin care se vestește lumii întregi minunea Nașterii Domnului. Ierarhul a continuat explicând Evanghelia Duminicală (Pilda celor chemați la cină, Lc 14, 16-24) și îndemnând pe credincioșii ortodocși să își păstreze starea de trezvie, de pregătire continuă pentru a fi alături de Dumnezeu.
La finalul slujbei, copiii Școlii de Română au prezentat o scurtă serbare de Crăciun, moment la care și-a făcut apariția însuși Moș Crăciun, spre bucuria celor mici. Moșul a venit încărcat cu o mulțime de daruri pentru toți copiii prezenți în biserică.
Înaltpreasfinția Sa a felicitat copiii, pe profesorii școlii, corul, dar și pe părintele paroh pentru eforturile depuse în desfășurarea tuturor activităților parohiei.
După bucuria duhovnicească a comuniunii din Sfânta Liturghie a urmat și aceea a comuniunii în agapa frățească, la care, pe lângă gustoasele preparate tradiționale, cei prezenți s-au bucurat și de frumusețea colindelor românești interpretate de membrii corului.
A consemnat Pr. Nicolae Canciu