Sfârșit de săptămână cultural-duhovnicesc în Parohia „Sfânta Treime” din Regensburg

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și la invitația Părintelui Petru-Florin Zaiț, Părintele Protos. Athanasie Ulea a vizitat la sfârșitul de săptămână 16-17 decembrie Parohia „Sfânta Treime” din Regensburg. Programul vizitei a cuprins în ziua de sâmbătă Taina Sfântului Maslu urmată de o Seară duhovnicească în care Părintele Athanasie le-a vorbit credincioșilor despre rolul terapeutic al Sfintelor Taine în Biserică. În cuvântarea sa, după o scurtă prezentare a Sfintelor Taine în context istoric, părintele invitat a subliniat și explicat cum prin acestea omul poate să se întâlnească într-un mod real, chiar și prin materie (de exemplu prin ungerea cu untdelemn sfințit sau mai ales prin Sfânta Împărtășanie) cu Însuși Dumnezeu. Rolul îndoit al sfintelor taine este vindecător și îndumnezeitor, omul fiind chemat la împreună-lucrare cu Dumnezeu dar și cu știința medicală modernă, spre a se vindeca sufletește și trupește. Insistând pe importanța atenției în viața duhovnicească, care este absolut necesară pentru ca ceea ce se petrece în Biserică să fie primit și asimilat de către credincios, spre finalul cuvântării el a vorbit despre modul cum Sfânta Liturghie ajută la vindecarea traumelor sufletești. Taina prin excelență a Bisericii, Sfânta Liturghie are puterea de a ne schimba prin participarea conștientă la ea.
Duminică, Părintele Athanasie a săvârșit împreună cu Părintele Petru-Florin și de cei doi diaconi ai parohiei slujba de dimineață urmată de Sfânta Liturghie. În cuvântul de învățătură cu privire la Evanghelia citită cu privire la cei chemați la cină (Luca 14, 16-28), Părintele Athanasie a explicat printre altele că silirea tuturor să intre la cina Domnului, respectiv în Împărăția lui Dumnezeu, nu poate fi argument pentru o convertire forțată, insistența asupra celorlalți să vină la biserică sau forțarea lor să lucreze cele duhovnicești. Aceasta se referă mai degrabă la faptul că toți oamenii sunt creați după chipul lui Dumnezeu, având în însăși ființa lor chemarea profundă spre bine, spre Dumnezeu, spre rai. Această chemare îl silește pe fiecare om să caute să îndrepte răul și să îl găsească pe Dumnezeu, neavând liniște până nu îl va afla.
La final a urmat program artistic de Crăciun susținut de copiii și corul parohiei, ce a inclus colinde, poezii și o cateheză despre Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos.

A consemnat diac. Andrei-Domete Ciobanu