Hramul Adormirii Maicii Domnului în insula Borkum

 Prin mila și ajutorul Domnului, cu binecuvântarea și din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, românii ortodocși din filia din insula Borkum, aparținând de parohia Emden-Leer (Protopopiatul pentru Germania de Nord) și-au sărbătorit pentru prima dată hramul, la praznicul Adormirii Maicii Domnului.

În seara zilei de 14 august, începând cu orele 22.00, părintele protoiereu Marius-George Cristea, împreună cu părintele paroh Ioan Liviu Micu au săvârșit slujba Prohodului, iar de la miezul nopții Sf. Liturghie.
Slujba s-a terminat târziu în noapte, nu înainte ca la momentul potrivit, marea parte din credincioșii prezenți să primească Sfintele Taine, iar cei doi preoți să adreseze cuvânt de învățătură dar și de mângâiere românilor care trăiesc pe această insulă din Marea Nordului (60 km depărtare de continent – două ore de mers cu feribotul).
La sfârșitul slujbei cei prezenți s-au putut bucura de agapa pregătită de doamnele din parohie cu multă dragoste.
Chiar dacă era târziu și oboseala își făcuse simțită prezența, nimeni nu se îndura să plece din biserică deoarece sentimentul era unul unic, acela că ne simțeam ca  Acasă.
Credincioșii din insula Borkum aduc alese mulțumiri IPS Serafim, Mitropolitul Germaniei pentru grija părintească pe care le-o poartă și astfel la mai puțin de doi ani de când au cerut preot, acest lucru s-a înfăpuit prin purtarea de grijă a IPS Sale.

A consemnat
protoiereu,
pr. Marius Cristea