Tabără internaţională de tradiţie şi spiritualitate, la mănăstirea Tismana

 15 copii din Mitropolia noastră, alături de alți copii români din Diaspora și din România au participat în perioada 26 iulie – 4 august la cea de-a doua serie a taberei de tradiție și spiritualitate, organizată anual la Tismana de către Centrul de Coordonare Pedagogică al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.

 Organizată cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif, tabăra de tradiție și spiritualitate românească de la mănăstirea Tismana (jud. Gorj), aflată anul acesta la a 12-a ediție a oferit locuri și pentru copii cu vârste cuprinse între 7-12 ani din Mitropolia noastră. De asemenea, au mai participat 20 de copii din Arhiepiscopia Europei Occidentale și 10 copii din România. Acest proiect pedagogic pentru vacanța de vară este organizat pentru a oferi copiilor români din Diaspora posibilitatea de a intra în contact cu tradiţiile şi identitatea culturală, lingvistică şi religioasă a părinţilor lor, dar şi de a trăi timp de 2 săptămani în ţara de origine, iar copiilor din România posibilitatea de a se întâlni cu copii de aceeași vârstă din străinătate. Au fost desfășurate activităţi într-un spectru foarte larg, precum: ateliere de icoane, linogravură, teatru, dans, muzică, limba română, vizitarea peşterilor şi a împrejurimilor taberei, dobândirea cunoştinţe despre tradiţiile româneşti şi despre credinţa strămoşească prin intermediul catehezelor, al excursiilor şi drumeţiilor.

 Directorul taberei a fost părintele dr. Răzvan Ionescu de la parohia „Sf. Cuv. Parascheva și Genoveva” – St. Sulpice (Paris). Din echipa de monitori au făcut parte patru persoane din Austria, printre care părintele Răzvan Gască și doamna preoteasă Irina de la parohia „Sf. Cuv. Parascheva” din Wiener Neustadt. La atelierul de pictură coordonat de părintele Răzvan au participat 30 de copii care au realizat icoane minunate.

 Și în vara viitoare sunt așteptați să participe copii români din Germania, Austria și Luxemburg. Anunțurile cu privire la organizarea viitoarelor tabere se găsesc pe pagina de internet a Centrului de Coordonare Pedagogică al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale.