Hramul Parohiei „Întâmpinarea Domnului” Aschaffenburg

Sâmbătă 2 februarie, credincioșii Parohiei „Întâmpinarea Domnului” din Aschaffenburg și-au sărbătorit hramul alături de PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar, împreună cu P.Cuv. Protos. Ghelasie Păcurar, parohul comunității ortodoxe românești din orașul bavarez și un sobor de preoți și diaconi, precum și numeroși oaspeți de la diferite parohii românești din Germania.

De mai bine de două decenii, românii ortodocşi din oraşul Aschaffenburg, în nord-vestul Bavariei, prăznuiesc la începutul lunii februarie hramul parohiei. Entuziasmul începuturilor, când parohia număra doar o mână de români, a rodit în timp cu binecuvântarea lui Dumnezeu și prin purtarea de grijă a păstorului lor, Protosinghelul Drd. Ghelasie Păcurar, în zidirea unei comunități închegate și în realizarea dezideratului fundamental al oricărei obști creștinești: acela de a avea un lăcaș propriu de rugăciune, cu atât mai preţios cu cât, în Aschaffenburg, acesta este împodobit cu un iconostas şi cu pictură murală de tradiţie bizantină.

Anul acesta în înălţătoarea ambianță a bisericii parohiale, numeroșii credincioși prezenţi la Aschaffenburg, unii dintre ei veniți însoţiţi de preoţii lor de la mare distanţă din alte landuri ale Germaniei, s-au bucurat de participarea la Sfânta Liturghie, oficiată sub protia Preasfinţitului Părinte Sofian Braşoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului. Frumuseţea slujbei arhiereşti a fost întregită de răspunsurile liturgice oferite de către mai mulţi studenţi ai Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Bucureşti, membri ai grupului psaltic „Tronos” al Patriarhiei Române. În tâlcuirea pericopei evanghelice a Întâmpinării Domnului, Preasfinţitul Părinte Sofian Braşoveanul a insistat asupra căutării lui Dumnezeu în viaţa duhovnicească şi a întâmpinării Domnului în inimile noastre prin primirea Sfintelor Taine.   
Festivităţile prilejuite de praznicul Întâmpinării Domnului nu s-au încheiat însă odată cu agapa parohială din Aschaffenburg. Credincioșii din oraşul Würzburg, aflaţi sub păstorirea aceluiaşi părinte protosinghel Ghelasie Păcurar, consilier eparhial în cadrul Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, s-au putut bucura duminică, 3 februarie 2019, de vizita, împreună-liturghisirea şi cuvântul de învăţătură al unuia dintre cei mai iubiți și apreciați părinți și scriitori duhovnicești contemporani, Părintele Ieromonah Savatie Baştovoi. Şi de această dată, răspunsurile la strană au fost oferite de către membri ai grupului psaltic „Tronos”.