Părintele Savatie Baștovoi a conferențiat în Germania

– lansarea volumului „Prețul iubirii” –

Cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, la sfârșitul lunii ianuarie părintele Savatie Baștovoi a revenit, pentru a doua oară, în Germania, unde a avut loc lansarea celui mai nou volum al său,  „Prețul iubirii”, care are la bază dialogurile sale cu credincioșii români din patru parohii ale Arhiepiscopiei noastre. Pe lângă conferințele duhovnicești, ieromonahul basarabean a slujit Sf. Liturghie în cele patru parohii vizitate și a participat, la Trier, la un atelier de pictură.

 În preambulul turneului de conferințe pentru lansarea volumului „Prețul iubirii”, părintele Savatie s-a întors la arta care l-a consacrat, pictura, participând la cursul organizat la școala de iconografie („Byzantinische Kunstschule”) din Trier, de către iconograful Daniel Neculae și părintele Mircea Moldovan (25-26 ianuarie). Duminică, 27 ianuarie, părintele a slujit Sf. Liturghie împreună cu PC Pr. Mircea Moldovan, în  Parohia Ortodoxă Română „Sf. Împărați Constantin și Elena”, unde a ținut un cuvânt de învățătură și s-a întreținut cu credincioșii dornici de răspunsuri la diferite întrebări cu temă duhovnicească.

Marți, 29 ianuarie, după Vecernia sărbătorii Sfinților Trei Ierarhi, părintele Savatie s-a aflat la Catedrala Mitropolitană, unde a fost întâmpinat de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim. Părintele Savatie a vorbit credincioșilor din Nürnberg despre timpul răgazului, propriu vieții în satul românesc, iar apoi a răspuns la diferite întrebări cu privire la viața creștinului ortodox în contemporaneitate. Prima parte a conferinței, transmisă live pe pagina Facebook a Mitropoliei, poate fi vizionată aici. Vizita sa a continuat prin participarea, a doua zi, 30 ianuarie, de praznicul Sfinților Trei Ierarhi la Sf. Liturghie arhierească săvârșită de ÎPS Mitropolit Serafim, la Catedrala Mitropolitană și rostirea unui frumos cuvânt de învățătură despre viața și operele celor trei Sfinți Părinți ai Bisericii, care poate fi ascultat aici.

Fără mult răgaz, asemenea slujitorilor misionari din vechime, în aceeași zi la ceas de seară, părintele a fost întâmpinat de PS Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar, în capela „Sf. Siluan” a Centrului Bisericesc din München, unde pe lângă lansarea volumului „Prețul iubirii”, părintele a ținut un cuvânt pe o temă mai puțin discutată în conferințe, anume despre așteptare, subliniind importanța momentelor în care să medităm asupra vieții noastre. Înregistrarea conferinței poate fi ascultată aici.

Ca și în primul turneu de conferințe, în vara anului 2018, părintele și-a încheiat maratonul misionar în Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu” din Frankfurt (conferința integrală, aici). După Sf. Liturghie de Praznicul Întâmpinării Domnului, săvârșită împreună cu părintele paroh Mircea Deac și părintele Mircea Moldovan, organizatorul întregului eveniment, părintele ieromonah Savatie a ținut cea de-a patra conferință, în prezența a numeroși credincioși, care s-au bucurat să discute cu Sfinția sa și să primească autografe. Tot aici a avut loc și lansarea primei cărți a părintelui Savatie tradusă în germană, anume Der Teufel ist politisch korrekt (trad. Nicolae Geisler, editura Hagia Sophia).

Părintele Savatie a dat curs și invitației P.Cuv. Protos. Ghelasie Păcurar, iar Duminică, 3 februarie a slujit la Würzburg, bucurând inimile credincioșilor români din parohia „Sf. Ap. Andrei” cu cuvintele sale duhovnicești.

Părintele Savatie Bașovoi va reveni în Germania, unde în 10-12 mai, la invitația Mitropolitului Serafim, va conferenția în cadrul Conferinței preoțești anuale și a Adunării Eparhiale.

Foto/video preluate de pe paginele de Facebook și Soundcloud ale Mitropoliei, Centrului Bisericesc München și parohiilor din Trier și Frankfurt.

 

***

În iubire noi ne pierdem identitatea, murind în chip mistic pentru celălalt. Renunțăm la tot ce sîntem, la orgoliu, la dorințe personale, la odihnă, la bucurii, la locul nostru, doar pentru a ne afla lîngă cel iubit și a fi pe placul lui. Apostolul Pavel descrie și el iubirea în același chip: „dragostea nu caută ale sale, ci ale aproapelui”. Cu alte cuvinte, dragostea moare pentru sine pentru a trăi în celălalt.

Cu cît omul e mai plin de sine, cu atît iubirea lui este mai slabă. Cu cît atenția și interesul pentru propria mea persoană sînt mai vii, cu atît este mai moartă iubirea mea pentru celălalt. Toate se învîrt în jurul meu, iar celălalt este încă un pretext de a mă împlini pe mine însumi.

Cei ce se iubesc încep să semene între ei. În­dră­gostitul începe să vorbească cu cuvintele celui iubit, începe să asculte muzica pe care o ascultă el, să citească aceleași cărți, să iubească aceleași lo­curi, aceeași mîncare, să aibă aceeași credință și să împărtășească aceleași bucurii. Cel ce iubește devine întru totul ca cel iubit, vorbind aceleași lucruri și măr­turisind același crez. Bucuria lui este bucuria celuilalt și tristețea lor este comună. Pentru că sînt uniți în chip desăvîrșit prin iubire, murind pentru sine și trăind în celălalt, fiecare purtînd în sine chipul și glasul celui iubit, avînd același cuget și aceeași dorință„.

(Savatie Baștovoi – Prețul iubirii)