Hramul Parohiei „Izvorul Tămăduirii” din Darmstadt

Anton Andronic, Darmstadt

Credincioşii Parohiei „Izvorul Tămăduirii” Darmstadt s-au bucurat anul acesta la sărbătoarea sa anuală de prezenţa Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Agapa de hramului comunității românești din Darmstadt, Izvorul Tămăduirii, se ţine de fiecare dată în Duminica Tomii, a doua duminică după Paşte.

Duminică, 19 aprilie, Alături de ÎPS Serafim au slujit Sfânta Liturghie în capela parohiei din Darmstadt părintele paroh Gheorghe Bularcă, Pr. misionar Ioan Günther Lassel, şi părintele Diacon Dumitru, secretar eparhial. În predica sa, IPS Serafim a vorbit credincioșulor despre necredinţă ca dorinţa normală de verificare (precum cea a „necredinciosului” Toma) şi despre necesitatea tăriei în credinţă, mai ales în faţa suferinţelor pe care le putem avea.
La agapă au participat şi Părintele protoiereu Ştefan Anghel (Offenbach) şi Pr. Mircea Deac (Koblenz), precum şi doamna Gunkel de la comunitatea evanghelică Eberstadt-Sud, unde şi anul acesta parohia românească a fost găzduită pentru slujbele din Vinerea Mare (Prohodul Domnului) şi din noaptea Învierii (Slujba Sfintelor Paști). Mai mult de 100 de oaspeţi din Darmstadt şi Offenbach s-au bucurat împreună de bucatele pe care doamnele din parohie le-au pregătit cu dedicaţia obişnuită.
Parohia Darmstadt a împlinit anul acesta (pe 16 aprilie, o coincidenţă la câteva zile cu dată hramului) 10 ani de la constituire, întâi ca filie a parohiei Offenbach şi asociaţie germană non-profit (eingetragenen Verein).