Învierea Domnului, sărbătorită de românii din Nürnberg

Sărbătoarea Învierii Domnului a strâns la catedrala mitropolitană din Nürnberg câteva mii de credincioși, veniți pentru a se împărtăși de bucuria celui mai mare praznic al Ortodoxiei și de lumina Sfintelor Paști, împărțită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim și de părinții slujitori ai catedralei, care au slujit Slujba Învierii de pe scena amenajată în curtea așezământului și au mers în procesiune pe străzile din jurul Centrului Mitropolitan.

În preajma Sfintelor Paști s-au strâns laolaltă slujitorii de la Mitropolie și numeroși credincioși din Nürnberg și împrejurimi, care s-au organizat în grupe de voluntari pentru pregătirea pâinii binecuvântate, cunoscute sub numele de Paști, pentru amenajarea scenei din curte și pentru transmiterea slujbei atât vizual cât și sonor în mai multe puncte ale Centrului Mitropolitan.

La orele 23:00, când în România era miezul nopții, rostind cuvintele: „Veniți de luați lumină!”, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a împărțit din lumina sfântă în biserică și apoi, în procesiune, până la scena amenajată în fața troiței din curte, unde a început slujba Învierii, prin citirea Sfintei Evanghelii și prima cântare a imului Paștilor, „Hristos a înviat din morți cu moartea pe moarte călcând…”, intonat de corul catedralei, căruia i s-au alăturat credincioșii care au umplut curtea și strada din preajma Mitropoliei. Urmând tradiționala procesiune cu lumânările aprinse pe străzile din jurul Centrului mitropolitan, slujitorii s-au întors pe scena amenajată și au continuat cântarea Canonului Pascal, intercalând imnul „Hristos a înviat…”, cântat de toți credincioșii.

După omilia pascală Sfântului Ioan Gură de Aur, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a ținut un cuvânt de învățătură, în care a îndemnat, așa cum a făcut-o și în Pastorala de Paști, la paza gândurilor, fiindcă „gândul cel bun ne înviază în fiecare zi”, tot la fel cum gândul cel rău, urmat apoi de fapte rele, ne duce către pierzare și moarte. Ierarhul a făcut apel ca toți românii plecați din țară să nu îi uite pe cei rămași și să îi ajute permanent atât din punct de vedere material, cât și duhovnicesc. Totodată, românii din diaspora, a spus Ierarhul, sunt datori față de propria țară să își perpetueze identitatea românească și să îi învețe pe copii limba și cultura română, crescându-i în credința ortodoxă și în tradiția proprie. Făcând apel la toți credincioșii să cultive virtuțile creștine și să refuze păcatul, Înaltpreasfințitul a invitat pe toți cei prezenți să participe la masa euharistică, cel mai important moment al Sfintelor Paști. Slujba a continuat cu Dumnezeiasca Liturghie, la care au participat numeroși credincioși care s-au împărtășit de bucuria duhovnicească a nopții Învierii.

La Sfânta Liturghie arhierească de duminică dimineața, Înaltpreasfințitul Serafim alături de slujitorii din Nürnberg au săvârșit cele potrivit rânduielii, împărtășind cu Sfintele Taine un număr mare de credincioși, veniți să sărbătorească împreună. Acest moment festiv a fost un prilej deosebit pentru înmânarea distincției „Ordinul Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni”, cea mai înaltă decorație a Mitropoliei, domnului arhitect ing. Ion Ionescu, cel care a proiectat și apoi a condus lucrările de reamenajare și construcție a Catedralei Mitropolitane „Sf. Mare Mucenic Dimitrie” și a clădirilor Centrului mitropolitan după anul 2000. Domnia sa a participat atât prin munca de proiectare la lărgirea fostei capele evanghelice Epiphaniaskirche, care a devenit mai târziu catedală, dar și efectiv la construcția bisericii și a clădirilor. În cuvântul de mulțumire pentru primirea distincției, domnul Ionescu a îndemnat pe credincioși să prețuiască și să protejeze acest monument bisericesc, proiectat după tradiția ortodoxă și la care s-a muncit în condiți dificile, dat fiind că spațiul nu a permis folosirea macaralei. Biserica românească de la Nürnberg, alături de cea de la Stuttgart, proiectate de domnia sa, sunt două dintre monumentele românești cele mai reprezentative din Germania.