Hramul Parohiei „Sf. M. Mc. Mina” din Freiburg

Duminică, 18 noiembrie 2018, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârşit slujba Sfintei Liturghii în mijlocul creştinilor din parohia ortodoxă română „Sf. Mare Mucenic Mina” din Freiburg in Breisgau, care cu această ocazie şi-au sărbătorit şi hramul, pentru a patra oară de la înființare. La slujbă au participat și oaspeți din alte parohii românești ale Mitropoliei.

Alături de preotul paroh Mircea Tudorache au slujit Pr. Prof. Dr. Daniel Benga de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universităţii „Ludwig Maximilian” din München, Pr. Alexandru Roşu de la Parohia Ravensburg, cât şi diaconii Martin H. Lissmann de la Parohia Köln şi Dumitru Dura de la Mitropolia din Nürnberg.  Celebrarea centenarului Marii Unirii şi numeroasa prezenţă a credincioşilor au făcut ca atmosfera festivă să fie încă mai emoţionantă.

În cuvântul său parenetic, Pr. Prof. Daniel Benga a elucidat aspectele datoriei fiecăruia de a fugi de egoism, de a face binele după măsura sa, şi la asumarea conştiinţei că vom judecaţi de Dumnezeu după binele pe care l-am fi putut face şi nu l-am făcut. În propriul său cuvânt de învăţătură, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a insistat asupra datoriei într-ajutorării semenilor noştri aflaţi în lipsuri şi a prezentat programele filantropice în care e angrenată în acest moment Mitropolia noastră. În final, Înaltpreasfinţia Sa a acordat șase diplome de merit următorilor credincioşi ai comunității bisericești din Freiburg: dr. Dumitru Horia Ionescu, Adrian Mosoiu, Lucian Marin, Tibi Popa, Dietmar Bitzenhofer și Vasile Avdei , care s-au distins în susţinerea activităţii parohiei. Ziua s-a încheiat cu o agapă de obşte.

O echipă de filmare din partea Trinitas TV a realizat un reportaj asupra sărbătorii.

Pr. Dr. Alexandru Roșu

foto: pagina Facebook Parohiei „Sf. M. Mc. Mina” din Freiburg