Părintele diac. Sorin Mihalache a conferențiat la München

La mijlocul lunii noiembrie cunoscutul părinte diacon Dr. Adrian Sorin Mihalache s-a aflat la Centrul Bisericesc din München, unde a conferențiat pe tema „Mama eu cresc! Tu ce faci?” (sâmbătă, 17 noiembrie) la Capela „Sfântul Siluan Athonitul”. De cuvintele s-au bucurat și credincioșii veniți la slujba duminicală, săvârșită în ziua următoare de PS Episcop Sofian Brașoveanul în biserica „Sf. Ioan Botezătorul” din München.

 Părintele diacon Dr. Sorin Mihalache, cadru didactic al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași nu se află la prima vizită în Germania. Sfinția sa a conferențiat în mai multe rânduri la München și în alte orașe, iar în toamna anului 2018 a fost invitatul special al întâlnirii ATORG, la Freiburg. De această dată, Sfinția Sa a conferențiat pe o temă referitoare la procesul de educație, mai precis la împreună-creșterea copiilor și a părinților în familie. Apelând la cunoștințele teologice și în special la comorile duhovnicești-filocalice, îmbinate cu ultimele descoperiri din domeniul neuroștiințelor, părintele a dat sfaturi deosebit de folositoare participanților la conferință.

În Duminica ce a urmat, a XXVI-a după Rusalii, Preasfințitul Episcop-Vicar Dr. Sofian Brașoveanul a slujit Sfânta Liturghie la Biserica Alte Haidhauser Kirche din München împreună cu diaconii Dr. Sorin Mihalache de la Iași, Drd. Teodor Tăbuș de la Köln și Dr. George Țapciuc de la Centrul Bisericesc din München.

Părintele diacon Sorin Mihalache a îndemnat pe credincioși, în finalul predicii sale la pilda bogatului căruia i-a rodit țarina, să dăruiască mai mult atunci când rodește țarina din belșug, iar atunci când cresc veniturile și bunurile, să dăruiască mai mult. La fel și când crește puterea, este loc de ajutor mai mare pentru cei slabi. Gândind la moarte, creștinii ar trebui să fie cu adevărat lucrători în viața tuturor, pentru că esența vieții creștine, cum spune însuși Hristos Domnul, este dragostea pentru ceilalți, care creează bucurie autentică, nesfârșită, care nu depinde de lucruri, ci de cele trecătoare din lumea aceasta.

știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Centrului Bisericesc din München