„Icoana oglindită în sufletul copiilor” – Atelier de pictură pe sticlă la Biserica ”Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

”Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, că a unora ca aceștia este împărăția lui Dumnezeu” (Lc. 18, 16) – În cadrul activităților pentru copii (cursuri de limba română, cursuri de religie și programe creative) organizate cu regularitate la iniţiativa Pr. Paroh Emanuel Nuţu în cadrul Parohiei „Pogorârea Sf. Duh și Sf. Ștefan cel Mare” din sectorul 2 al Vienei, s-a derulat sâmbătă, 13.11.21, prima parte a atelierului de pictură de icoane pe sticlă.

Invitatul Parohiei pentru acest proiect a fost  părintele  iconar Răzvan Florin Gască, inițiatorul și coordonatorul atelierului de iconografie ”Theophania” din Viena și parohul Bisericii românești din Wiener Neustadt. Părintele este maestru iconograf recunoscut atât în spațiul ortodox cât și în cel occidental, dar care are de asemenea și o vastă experiență în lucrul cu copiii, prin diverse ateliere de icoane pe sticlă, realizate pentru copiii din taberele organizate de Mitropolia noastră.

La acest prim atelier au participat peste 50 de copii de diferite vârste, supravegheați îndeaproape de doamna profesoară de limba română, Nicoleta Liche și de doamna pedagog Carmen Seres, ajutate de o echipă de voluntari în frunte cu părintele paroh Emanuel Nuțu.

Această inițiativă se petrece la începutul Postului Nașterii Domnului, deoarece Taina Întrupării Domnului nostru Iisus Hristos constituie temeiul fundamental al teologiei icoanei. În aceeași măsură cinstirea sfintelor icoane dă marturie despre adevărul de credință al Întrupării Fiului lui Dumnezeu.

Înainte de a le prezenta copiilor detaliile tehnice și pașii necesari pictării unei icoane pe sticlă, părintele iconar le­-a vorbit despre importanța cinstirii sfintelor icoane și însemnătatea lor în viața creștinului. De asemenea, părintele Răzvan Florin Gască le­-­­a subliniat faptul că pictarea unei icoane este o lucrare sfȃntă, în care omul lucrează împreună cu Dumnezeu. Copiii au înțeles că este foarte important ca iconarul să aibă sufletul cât mai curat și neprihănit, precum sufletul copiilor, și să cheme prin rugăciune ajutorul lui Dumnezeu atât la început cât și pe tot parcursul realizării unei icoane.

Modelele de icoane au fost atent alese, fiind unele dintre cele mai cunoscute de către copii: Mântuitorul Iisus Hristos și Maica Domnului, scena Nașterii Domnului, sfinții îngeri, sfinții: Nicolae, Gheorghe, Martin, Parascheva, Andrei, ș.a.

Pe parcursul a aproape trei ore de lucru, succedate de mici pauze, participanții și-au antrenat atât abilitățile artistice, cât și disciplina răbdării, concentrării și a ascultării. Cei mici au putut observa semnificația lucrului în echipă, dar și-au putut antrena și spiritul de concurență, care mai de care întrecându-se să obțină chipuri de sfinți cât mai reușite.

După expirarea timpului de lucru, copiii au fost răsplătiți cu o mică gustare pentru eforturile lor.

Finalizarea icoanelor începute în această zi se va realiza la atelierul viitor, urmând în cadrul unei slujbe festive să fie sfințite spre a putea fi luate acasă de fiecare copil-pictor în parte și păstrate ca amintire peste ani.

La finalul acestui atelier de la care au avut de învățat deopotrivă copiii, cât și adulții, fiecare s-a întors la casa lui cu inima mai plină de bucuria copiilor și de binecuvântarea revărsată de la sfinții noștri ocrotitori zugrăviți în icoane.

 

Pr. Cătălin Soare

Foto: pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena.