Vizită arhierească în Germania de Est

Înainte de începutul Postului Nașterii Domnului, Mitropolitul Serafim a vizitat parohiile românești din Greifswald, Berlin și Potsdam, unde a săvârșit Taina Sfântului Maslu și Sfânta Liturghie împreună cu preoții parohi, în mijlocul comunităților ortodocșilor români.

 

Înaltpreasfinția Sa slujit Sâmbătă, 13.11.2021 Sfânta Liturghie baptismală la Parohia din Greifswald (Gützkow), în cadrul căreia Antonie, al treilea copil al Părintelui paroh Nicolae Negru-Aman, a primit Taina Sfântului Botez.

În seara aceleiași zile Înaltpreasfinția Sa a luat parte, împreună cu un sobor de preoți și diaconi din Berlin și împrejurimi, la Taina Sfântului Maslu în biserica nou înființatei parohii din Potsdam/Golm. Biserica este ctitoria familiei imperiale a Germaniei și a fost construită între anii 1883 și 1886. Au participat la acest eveniment Protosinghelul Clement Lodroman (Berlin Vest),  pr. Dr. Ionuț Daniel Băncilă (Potsdam), pr. Dragoș Ioan Manu (Berlin Est), pr. Nicolae Negru-Aman (Greifswald/Gützkow), pr. Bogdan Ioan Negru (preot misionar), pr. Călin Dumitru Cârmaciu (Perleberg/Quitzow) și Diaconul Vasile Rusu (Berlin Est).
Comunitatea românilor din Potsdam, condusă de Părintele paroh Dr. Ionuț Daniel Băncilă, este pusă sub ocrotirea Sfântului Paisie de la Neamț, despre viața căruia Înaltpreasfinția Sa a rosit un cuvânt de învățătură. Înaltpreasfinția Sa a subliniat faptul că Sfântul Paisie, care a viețuit în secolul al XVIII-lea, nu a activat în țara sa de origine (Ucraina), ci în țările române, întreaga lui activitate fiind dedicată reînnoirii vieții duhovnicești. Mitropolitul a binecuvântat apoi activitatea tinerei parohii din Potsdam și a îndemnat pe cei prezenți să răspândească vestea despre activitățile acesteia, pentru ca un număr cat mai mare de români rezidenți in această regiune să poată beneficia de mângâierea slujbelor ortodoxe în grai românesc și să se poată ruga împreună.     

Duminică, 14.11.2021, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Sfânta Liturghie alături de același sobor de preoți în biserica parohiei Berlin-Vest, sfințind și iconostasul bisericii. Biserica parohiei din Berlin-Vest a fost ridicata prin jertfa Părintelui vrednic de pomenire Constantin Mihoc și prin osteneala actualului Părinte paroh, Protosinghelul Clement Lodroman. În cuvântul său de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a vorbit pe marginea Pildei evanghelice a Samarineanului milostiv, despre importanța ajutorării aproapelui, amintind și de exemplul Sfintei Maria Skobțova, care a vorbit și a mărturisit despre grija de aproapele, drept mesaj central al Evangheliei Mântuitorului. La final Mitropolitul a felicitat pe Protosinghelul Clement Lodroman pentru înfrumusețarea bisericii cu noul iconostas și a binecuvântat lucrările de ridicare a unei case parohiale lângă biserică.

Pr. Dr. Ionuț Băncilă